Prijateljska utakmica, 15.08.2001., Dublin, stadion Lansdowne Road, gledatelja: 30.000
Suci: Andreas Schluchter, Salzberger, Caselle (svi Švicarska)

Allan Kelly
46'
19
Andy O'Brian
46'
15
Jason McAteer
46'
13
Steve Finnan
46'
12
Kevin Killbane
46'
18
Clinton Morrison
52'
14
David O'Connoly
52'

Steven McPhall
60'
20
John O'Shea
83'

Mirko Jozić

Irska se pokazala gotovo vjernom preslikom Škotske, protivnika koji nas čeka u nastavku kvalifikacija za toliko željeno Svjetsko prvenstvo. Borbena i beskompromisna igra i savršena opstrukcija kreativnosti kod protivnika, glavne su karakteristike obje navedene momčadi. Susret je počeo minutom šutnje u počast nastradalom dopredsjedniku HNS-a, Anđelku Herjavcu, a potom je krenula i igra.

Irci su odmah poželjeli dokazati "tko je gazda u dvorištu". Moćna zelena mašinerija je, na žalost, bez previše otpora, već u ranoj fazi utakmice zbila hrvatske reprezentativce uz vlastiti šesnaesterac. U takvoj situaciji, pogodak je zaista visio, što i nije uobičajena slika kada nastupa Hrvatska.

Vezane vijesti

Do pogotka je došlo u 21. minuti. Tropotezna kombinacija Iraca urodila je asistencijom za sidraša Damiena Duffa, koji je iskosa s ruba kaznenog prostora ljevicom sprašio loptu u suprotni Pletikosin kut. Nakon pogotka Iraca bilo je za očekivati da će se i Hrvatska probuditi, no to je izostalo. Manjak stvaralačkog u igri Hrvatske bio je toliko izražen da do napadačkog tandema Balaban-Bokšić lopta gotovo da i nije došla, a novopečeni Bayernov tandem, braća Kovač, nije odigrao na željenoj razini. Na poluvrijeme se, dakle, otišlo s minimalnom prednošću domaćih.

I u drugom dijelu gledali smo nastavak agonije. Jozić je rošadama na terenu pokušao osvježiti igru Hrvatske, ali u tome i nije uspio. Bišćan, koji je ušao na poluvremenu, okušao se dobrim udarcem, no na semaforu je kraj natpisa Hrvatska ostala stajati nula. U 77. minuti tamnoputi rezervist Clinton Morrison odlično se snašao nakon jedne odbijene lopte. Morrisonovo je slavlje bilo neizmjerno, jer mu je to bio prvi pogodak za reprezentaciju.

A potom je uslijedio nevjerojatan obrat. Jozićeve izmjene u samom finišu utakmice urodile su plodom. Davor Vugrinec u 80. minuti postiže pogodak glavom za 2:1, a Prosinečki i Šuker pokazali su da u njima još ima "francuske" čarolije. U sudačkoj nadoknadi Prosinečki je ubacio loptu iz kuta, a u irskoj obrani loptu su odbili rukom. Sudac Schluchter, kojeg pamtimo iz lanjskog susreta Kupa Uefe Slovan - Dinamo, pokazao je na bijelu točku, a Šuker je rutinski postigao pogodak za 2:2.

Kako zaključiti? Moglo bi se jednostavno reći da smo do remija došli - ni krivi ni dužni. Pred Jozićevim sastavom je još mnogo napornog rada...