Italija: Inter na vrhu, teška ozljeda Chiese

Bernard Jurišić • ponedjeljak, 01.10.2001.

Slika 1 od 1.

Inter je konačno na vrhu, nakon 5 kola Serie A momčad Darija Šimića popela se na mjesto gdje su je ne samo njeni navijači, nego i mnogi ljubitelji talijanskog nogometa vidjeli već nekoliko uzastopnih sezona. I ne samo to, najveći "klub potrošač", ili je bolje reći "predsjednik potrošač" jedini je neporažen u 5 rundi. Domaćom pobjedom protiv Bologne, pogotkom Georgatosa uz asistenciju gostujućeg živog zida u 24. minuti, a uz istovremeno posrtanje glavnih "suputnika" Juventusa i Milana, Inter je konačno svojim navijačima dao prigodu da uživaju u pogledu s vrha ljestvice.

Derbi kola igran je u subotu, a Roma je pomalo iznenađujuće trijumfirala kod Juventusa. Izostanak našeg reprezentativca Igora Tudora pokazao se nenadoknadivim gubitkom za zadnju liniju "stare dame", koja je tako nakon 4 kola provedena na vrhu bačena na 3. mjesto. Unatoč isključenju nervoznog Batistute u 75. minuti, Roma se uspjela vratiti u pobjednički ritam, ostvarivši tri pobjede u tjedan dana (Fiorentina, Lokomotiv, Juventus).

Hrvati na "Čizmi"

Igor Budan - debitirao za Veneziju u ovoj sezoni u zadnjih pola sata u Firenzi
Tomislav Rukavina - igrao za Veneziju do 74. minute, nezapažen
Ante Šerić - igrao svih 90 minuta za Veronu, standardno zadovoljavajuća predstava
Dario Šimić - u početnih 11 Intera, igrao svih 90 minuta
Davor Vugrinec - najbolji igrač Leccea, postigao pogodak u 43. minuti

No, velika kriza trese njihove gradske rivale Laziale, koji plaćaju danak sječi koju su u njihovim redovima napravile ozljede. Najnovije su dvojice gotovo najvažnijih - Rimljani će gotovo pola godine biti bez usluga svog kapetana Alessandra Neste i najboljeg strijelca Hernana Crespa. Momčadi u lovu na prvu pobjedu nije pomogao ni novopridošli Liverani, drugi tamnoputi igrač u povijesti Lazija, koji je zbog toga dočekan s puno više pompe nego što zaslužuju njegove igračke sposobnosti. U 90 minuta protiv Parme mreže su ostale netaknute, što je samo povećalo frustraciju Zaccheronijeve momčadi ove sezona. Naime, u 450 prvenstvenih minuta, Lazio je postigao jedan jedini pogodak i to u davnom prvom kolu protiv Piacenze.

Milan je pao u Perugiji, Brescia i Atalanta odigrali su neodlučeno 3:3, a domaćini su bod spasili u posljednjim sekundama. Navijače je prije početka utakmice po prvi put pozdravio "civil" Josep Guardiola, koji bi trebao pomoći Baggiju i društvu da po prvi put u svojoj povijesti osigura i treću uzastopnu prvoligašku sezonu. Davor Vugrinec postigao je izjednačujući pogodak za Lecce u Veroni, no nije bio dovoljan za bod, jer su domaćini početkom drugog poluvremena ponovno došli u prednost koju su sačuvali do kraja.

Velika nesreća zadesila je najboljeg strijelca Fiorentine Enrica Chiesu, koji je do prije nekoliko dana bio pred 30 milijuna DEM vrijednim prijelaskom u Lazio. Na utakmici protiv Venezije teško se ozlijedio (puknuće ligamenata koljena) i za njega je sezona završena već nakon 5 kola. Slijedi mu operacija i vjerojatno jednogodišnji oporavak, što je šokiralo kako njega, tako i njegovu momčad koja se oslanjala na njegove pogotke u teškoj sezoni koja ih očekuje.

Rezultati 5. kola: Juventus - Roma - 0:2, Brescia - Atalanta - 3:3, Verona - Lecce - 2:1, Udinese - Chievo - 1:2, Piacenza - Torino - 3:1, Perugia - Milan - 3:1, Inter - Bologna - 1:0, Fiorentina - Venezia - 3:1, Lazio - Parma - 0:0.