Italija: Chievo zasjenio sudare giganata

Bernard Jurišić • nedjelja, 28.10.2001.

Slika 1 od 1.

Kad u istom kolu talijanska liga nudi dvoboje Juventusa i Intera, te Rome i Lazija, nije realno očekivati da će se tinta i papir trošiti na bilo koji drugi klub tog vikenda. Naročito na jedan mali Chievo iz predgrađa Verone. Ali, debitanti u Seriji A ruše sve prepreke i uspjeli su zasjeniti oba sudara giganata koji su se dogodili u subotu. Pobjedom protiv Torina 3:0 (Marazzina u 31., Manfredini u 50., Eriberto u 81.) uspjeli su ne samo sačuvati vrh, nego i povećati prednost, te osigurati još najmanje 14 dana na vrhu kolone ispred bogatih pratitelja. Chievo je i dalje senzacija koja traje, sa 6 pobjeda i po jednim remijem i nes(p)retnim porazom od Juventusa, četiri boda ispred Rome, Milana i Intera.

Da se vratimo sad malo velikanima, dva derbija napunila su Delle Alpi i Olimpico, ali ni na jednom od njih nije se vidjelo ništa spektakularnog - osim na tribinama. Gledajući imena u zapisniku Juventusa i Intera moglo se očekivati puno više od remija bez golova, ne previše interesantne igre i vrlo malo pravih prigoda za ugrožavanje Tolda ili Buffona. Igor Tudor odigrao je svih 90 minuta, ponovno skroz na desnom boku, u liniji s Monterom, Thuramom i Pessottom. Dario Šimić ušao je u igru u 57. minuti i odigrao prilično uvjerljivih pola sata u zadnjem redu Intera. U rimskom gradskom derbiju Roma se potpuno vratila na vrh nakon lošeg starta. Pogocima Delvecchija i Tottija slomili su otpor slabih Laziala tek u drugom poluvremenu. Nevjerojatnom zvuči činjenica da su u 8 prvenstvenih gola (jedno je kolo preskočeno i odigrat će se naknadno), prvaci iz sezone 1999/2000 postigli samo - tri (!?) pogotka. Ne zaboravite, napadačke majice nebesko-plave boje duže Hernan Crespo, Claudio Lopez, Simone Inzaghi...

Milan nije uspio iskoristiti subotnji remi Intera u Torinu i pobjedom ostati najbliži pratitelj Chievu. Bologna je još jednom pokazala da ima granitnu obranu (samo 3 primljena pogotka u 8 kola) i da ima namjeru dulje se zadržati pri vrhu ljestvice. Uz Lazio, duboko je potonula i Parma, koja je bila na rubu poraza u susjedskom derbiju protiv Verone. Bod su spasili pogotkom Bonazzolija dvije minute prije kraja. Ante Šerić odigrao je vrlo dobro, bio jedan od najboljih u gostujućoj momčadi i tako se na najbolji mogući način predstavio svojim "poslodavcima" u Parmi. Bio je i asistent kod prvog pogotka Verone u 19. minuti.

Fiorentina se uspjela izvući iz teške situacije pobjedom u Udinama. Udinese je momčad isključivo za gostovanja, Roy Hodgson radost domaće pobjede nije osjetio već više od pola godine. Brescia je do pobjede protiv Venezije došla na krilima Roberta Baggija, za kojeg sve više navijača "lobira" da nađe mjesto među putnicima za Japan i Južnu Koreju. U dresu Venezije, koja uvjerljivo drži "fenjer" od 52. minute igrao je i naš kandidat za Daleki Istok - Tomislav Rukavina. S padom forme Davora Vugrinca, pali su i rezultati Leccea, koji je doživio težak domaći poraz od neuvjerljive Atalante. Vugrinec je ušao tek u drugom dijelu i nije uspio spasiti svoju momčad poraza.

Rezultati: Roma - Lazio 2:0, Juventus - Inter 0:0, Chievo - Torino 3:0, Perugia - Piacenza 1:0, Udinese - Fiorentina 1:2, Lecce - Atalanta 0:2, Milan - Bologna 0:0, Parma - Verona 2:2, Brescia - Venezia 3:2