Španjolska: Betis i Villarreal na vrhu!

Marko Breljak • ponedjeljak, 01.10.2001.

Slika 1 od 1.

Ovog vikenda u Španjolskoj je odigrano 5. kolo, a obilježili su ga novi kiks Reala, minimalan broj nastupa za naše nogometaše te novi, pomalo iznenađujući lideri ljestvice – Betis i Villarreal.

Najveće iznenađenje ovog kola ponovo su nam priredili Realovci. Igranu su na Bernebeu sa slabašnim Valladolidom. Njih bi mogli prozvati i podružnicom Reala, jer u njegovim redovima igra čak osam igrača koji su nekad igrali za kraljevski klub, ili se trenutno nalaze na posudbi iz Reala. S druge strane, kapetan Reala, Fernando Hierro, karijeru je započeo upravo u Valladolidu. Real je subotnji ogled odigrao bolje i čini se da im je forma u usponu. Zidane je u 5. minuti doveo domaćine u vodstvo, a samo dvije minute kasnije dogodio se jedan od najkontroverznijih događaja u dosadašnjem tijeku prvenstva. Karanka je bio u duelu sa jednim gostujućim igračem, čuo se zvižduk i svi su stali, uključujući i igrače obiju momčadi, pomislivši kako je sudac sudio prekršaj. No nije, i lopta je nekako došla do Fernanda, koji ju plasira u praznu mrežu. Igrači Reala okružili su suca, tražeći objašnjenje, no on je rekao kako nije zviždao. Ipak, prema svemu sudeći, zvižduk je upućen sa terena, a kako će sve završiti ne znamo. Vjerojatno se oko svega ne bi podigla takva bura, da je Real zadržao novu prednost, koju im je donio Raul u 17. minuti. Igrali su “kraljevi” dobro, dominirali, a kada se činilo da će ipak završiti minimalnom pobjedom Madrižana, Blanco je iz slobodnjaka pogodio za 22. Igrala se 88. minuta i vremena za novo vodstvo Reala više nije bilo.

Od nedjeljnih susreta najinteresantniji je svakako bio onaj kojega su u La Coruni odigrali Deportivo i Celta. Oba kluba igraju u Galiciji pa taj susret, osim što je bio derbi kola, možemo prozavati i pokrajinskim berbijem, ili galicijskim derbijem. Završilo je 2:2, a na stadionu Deportiva, Riazoru, gosti su vodili 0:2. Pogotke su postigli Berizzo (23. minuta) i Edu (68. minuta). Utakmica je bila otvorena, sa velikim brojem prigoda sa obje strane, a Deportivo zapravo nije postigao niti jedan pogodak iz igre. Prvo je Juanfran u 70. minuti postigao autogol, smanjivši na 1:2, a izjednačujući pogodak “Depor” je postigao iz jedanaesterca. Nakon prekršaja na Scaloniju, precizan je bio Pandiani, a Riazor je na kraju, usprkos samo remiju svojih miljenika, ipak slavio.

Za Celtu Zvone Boban nije nastupio, a istu sudbinu doživio je i Jurica Vučko, u drugom derbiju ovog kola (Valencia – Alaves 0:0) te Ivan Leko u porazu Malage od Athletica. Cijelu utakmicu odigrao je Mate Bilić, ali i njegov susret je završio bez pogodaka (Tenerife – Zaragoza 0:0).

Pomalo iznenađujuće, na vrhu ljesvice Primera Division nalazi se seviljski Betis, a isti broj bodova ima i Villarreal, klub koji je sve iznenadio lani, kada su sezonu završili na 7. mjestu. Ove sezone očito ciljaju i nešto više, jednako kao i novi prvoligaš Betis. Oba kluba na vhu su se našla zahvaljujući minimalnim pobjedama ovog vikenda.

Rezultati 5. kola: Real Madrid – Valladolid 2:2, Malaga – Athletic Bilbao 1:2, Espanyol – Rayo Vallecano 3:1, Sociedad – Barcelona 0:2, Deportivo – Celta 2:2,Tenerife – Zaragoza 0:0, Mallorca – Villarreal 0:1, Osasuna – Sevilla 1:0, Betis – Las Palmas 1:0, Valencia – Alaves 0:0