Španjolska: Nova blamaža Reala, vrh Barceloni

Marko Breljak • petak, 05.10.2001.

Slika 1 od 1.

Samo je jedna utakmica novog kola Španjolske lige odigrana u četvrtak, Celta – Valencia, a ujedno je to bio i derbi ovog kola. Celta je startala s Bobanom u udarnoj postavi, a legendarni kapetan “kockastih” se na terenu zadržao do 74. minute, kada je zamijenjen. Poveli su gosti već u 7. minuti, golom Sancheza, a to je kompletno poremetilo ritam Celte. Morali su pritisnuti goste iz Valencije, a to im je urodilo plodom u 49. minuti, kada je Maurice poravnao na 1:1. Vižani više od toga nisu mogli pa je na kraju derbi završio bez pobjednika.

Priča kola, nažalost negativna, je ponovo najtrofejniji španjolski klub, madridski Real, koji je ubilježio još jednu blijedu nogometnu predstavu. Niti protiv slabašnog Las Palmasa, koje muči cijeli niz problema, nisu uspjeli pobijediti. Naprotiv, čak su na kraju uvjerljivo poraženi, a time su nakon ovog kola Realovci zaleđeni na niskom 14. mjestu ljestvice Primere Division. Ipak, ono što Madrižane sigurno posebno boli jest činjenica da za velikim rivalom, Barcelonom, zaostaju velikih 9 bodova.

Gubili su Madrižani 1:0 i 2:1, ali je nakon obostrano otvorenog poluvremena rezultat bio 2:2. Strijelci za Real bili su Munitis i Zidane. U nastavku su u 54. minuti ostali sa čovjekom manje jer je zbog grubog prekršaja isključen Munitis. Rezultat se nije mijenjao sve do 15 minuta prije kraja kada je zamjena Ruben pogodio za 3:2. Isti igrač je na samom kraju utakmice pogodio i za konačni rezultat i još jednu blamažu Reala – 4:2. Barca je neočekivano lagano svladala na Neu Campu sudionika Lige prvaka, Mallorcu. Sve je zapravo bilo gotovo u prvom poluvremenu kada su Luis Enrique dvaput (9. i 27. minuta) te Saviola (32. minuta) pokopali sve nade gostiju.

Time su Katalonci nakon dugo vremena ponovo zasjeli na vrh ljestvice, a na bod su joj Betis i Villarreal. Spomenuti dvojac propustio je vrh, ali i bod u susretima sa Deportivom, te ove godine solidnim Bilbaom, vjerojatno za njih predstavljaju veliki uspjeh.

Solidnu partiju u ovom kolu odigrao je Jurica Vučko. Susret Alavesa i Malage Splićanin je započeo od prve minute, a već u prvom poluvremenu imao je dvije odlične prigode. Jedini gol na susretu njegovo je djelo, jer je izborio jedanaesterac koji je Llorens u 54. minuti pretvorio u pogodak vrijedan tri boda. Vučko je zamijenjen u 60. minuti, dok na drugoj strani Ivan Leko nije igrao. Ista sudbina zadesila je i Matu Bilića, koji nije sudjelovao u pobjedi svoje Zaragoze nad Sociedadom.

Rezultati 6. kola: Alaves – Malaga 1:0, Athletic Bilbao – Betis 0:0, Barcelona – Mallorca 3:0, Las Palmas – Real Madrid 4:2, Rayo Valecanno – Osasuna 0:1, Zaragoza – Sociedad 3:2, Sevilla – Tenerife 2:0, Valldolid – Espanyol 0:1, Villarreal – Deportivo 1:1, Celta – Valencia 1:1