Španjolska: Betis i dalje ne posustaje

Marko Breljak • nedjelja, 07.10.2001.

Slika 1 od 1.

Već gotovo po pravilu, oni klubovi za koje se na Iberijskom poluotoku govori da su vječni, Barca i Real, prvi su odigrali svoje utakmice već u subotu. Madrižani nas nastavljaju iznenađivati, a ovoga puta je to bilo pozitivno. Iako su igrali na domaćem terenu malotko je očekivao da bez Figa, Zidanea, McManamana i Carlo, mogu tako lagano doći do bodova protiv solidnog Athletica. Baskijci su se držali u prvom dijelu, Real praktički i nije ozbiljnije zaprijetio, ali su se u nastavku, u obostrano otvorenoj igri, bolje snašli Realovci te pogocima Raula (47) i Solarija (72) osvojili vrijedna tri boda, koja su ih udaljila od zone ispadanja.

Barca je bila nešto lošije sreće. No i njihov protivnik je bio izuzetno snažan, lanjski doprvak, Deportivo iz La Corunne. U prvom dijelu bolja je bila Barcelona te su zasluženo vodili golom Kluiverta iz 37. minute, a nakon odlične kontre koju je poveo Luis Enrique. Nastavak je pripao domaćinima, a prepuni Riazor stadion odveo ih je na kraju i do pobjede. Naravno ona ne bi bila moguće bez Frana, koji je dvama pogocima, u 50. i 68. minuti, okrunio terensku premoć Deportiva. Time su se oba sastava poravnala po broju bodova na čelu ljestvice. Ipak, samo do nedjelje, kada je igrao Betis...

Seviljski “gradski” klub, kako Španjolci tretiraju Betis, za razliku od Seville, koju nazivaju više klubom regije, bolje rečeno, “seoskim” klubom, imao je u nedjelju izuzetno teškog protivnika - Alaves. Ipak, čak i bez Denilsona, a protiv kluba poznatog po dobrim gostujućim nastupima i prepoznatljivog po kontrama, Betis je bio uspješan. Dominirali su cijelu utakmicu, redali prigode, a iskoristili su tek onu posljednju. Igrala se 81. minuta, Joaquin Sanchez srušen je u kaznenom prostoru, a Portugalac Joao Tomas nije propustio donijeti svojoj momčadi sva tri boda. Zahvaljujući tome, Betis se vratio na vrh ljestvice, što i dalje, iako je odigrano tek 7. kola, predstavlja prvoklasno iznenađenje.

Jurica Vučko nije nastupio za sastav iz Vitorije, a ništa bolje sudbina nije zadesila niti ostale naše nogometaše u Španjolskoj. Zapravo, sva četvorica zajedno ubilježila su tek trideset minuta. A to je minutaža koju je dobio Ivan Leko, u susretu sa Bobanovom Celtom. Susret između Malage i Celte završio je 2:2, a interesantno je napomenuti da su sva četiri gola postignuta u prvom dijelu. Neshvatljivo je zašto Zvonimir Boban, unatoč dobrom nastupu prošli tjedan kada je bio asistent kod pogotka, nije nastupio u ovom susretu. Cijeli susret odgledao je sa klupe, kao i Mate Bilić, u jednom od iznenađenja kola, pobjedi njegove Zaragoze na gostovanju kod Mallorce.

Rezultati 7. kola: Deportivo – Barcelona 2:1, Real Madrid – Athletic 2:0, Mallorca – Zaragoza 0:1, Espanyol – Osasuna 1:1, Malaga – Celta 2:2, Betis – Alaves 1:0, Sociedad – Sevilla 3:3, Tenerife – Rayo Vallecano 3:1, Valencia – Villarreal 1:0, Valldaolid – Las Palmas 1:0.