Nizozemska: Vodeći trio uvjerljiv

Tomislav Pacak • nedjelja, 16.02.2003.

U Nizozemskoj je jučer odigran dio utakmica 20. kola Eredivisie, a na rasporedu su bili svi važniji susreti za kreiranje vrha ljestvice. A odnosi na vrhu ostali su nepromijenjeni, svi vodeći klubovi su, uglavnom uvjerljivo, osvojili po tri boda...

Najuvjerljivi je bio PSV koji je sa 6:0 "isprašio" Zwolle, zadržavši četiri boda prednosti pred Ajaxom i čak 11 pred Feyenoordom. Sve je bilo jasno već u prvoj minuti kada je domaćin poveo preko Jana Vanegoora of Hesselinka, da bi već 11 minuta kasnije pored imena PSV na semaforu svijetlila brojka 4 - Mateja Kežman bio je strijelac u 4. i u 9. minuti, još jedan je dodao Mark van Bommel. PSV se tu nije zadovoljio, Kežman je zapalio "petardu", a da ni drugo poluvrijeme ne prođe bez gola domaćih pobrinuo se Arjen Robben.

Ajax nije bio tako uvjerljiv, ali i 2:1 protiv Groningena zadovoljilo je trenera Ronalda Koemana s obzirom na broj ozljeđenih igrača i činjenicu da su glave igrače već bile koncentrirane na dvoboj s Arsenalom u Ligi prvaka. Andy van der Meyde doveo je "Kopljanike" u vodstvo koje je briljantnom individualnom akcijom udvostručio Zlatan Ibrahimović. Melchior Schoenmakers postigao je utješni gol za gostujuću momčad.

Feyenoord je bio negdje između PSV-a i Ajaxa, slavio je sa 4:1 protiv AZ-a u gostima. Kao i momčad iz Eindhovena, Feyenoord je brzo riješio sve dvojbe oko protivnika, u 30. minuti već je bilo 4:0 za momčad s De Kuipa. Robin van Persie načeo je mrežu AZ-a u 13. minuti, tri minute kasnije Pierre van Hooijdonk bio je strijelac za 2:0, još tri minute kasnije gol je postigao Benoventura Kalou, da bi Van Hooijdonk potom još jednom bio strijelac za 4:0. Jan Kromkamp je iskoristio opuštanje Feyenoorda u nastavku za počasni gol AZ-a.

Eredivisie, 20. kolo: RBC - Utrecht 0:1; Ajax - Groningen 2:1; NAC - Excelsior 2:1; PSV - Zwolle 6:0; Willem II - Roda 5:0; AZ - Feyenoord 1:4;