Ožujsko liga: Hermes Analitici derbi

Branimir Korać • ponedjeljak, 17.02.2003.

Pulska Istra doživjela je treći poraz ove sezone, a košarkaši Šanac Karlovca ostvarili su treću ovosezonsku pobjedu. Niti nakon ovog kola situacija na vrhu nije jasnija. Još uvijek nisu poznati sudionici lige za prvaka. Uz Istru koja je definitivno osigurala nastup u doigravanju, i dalje je u igri nekoliko ekipa za atraktivniji nastup u atraktivnijem natjecunju

Derbi kola igran je u Zagrebu gdje je drugoplasirana Hermes Analitica ugostila lidera prvenstva Istru. U prepunoj dvorani i prekrasnoj atmosferi, slavili su domaći košarkaši rezultatom 76-70. Sve do posljednje četvrtine Istrani su bili bolji protivnik i u stalnom vodstvu, ali onda domaći košarkaši potpomognuti odličnim navijačima okreću rezultat u svoju korist i dolaze do desete pobjede ove sezone. Najzaslužniji za ovu pobjedu svakako su Pašalić koji je vodio tešku borbu pod koševima s centrima Istre i uz to postigao 18 poena te Mišić s 14 poena. Kod gostiju su se istakli Klarić i Rančik s po 19 poena, a svakako treba naglasiti i to da je Rančik u tih 19 poena ugradio čak pet trica.

Triglav osiguranje je u Rijeci došlo do lake pobjede nad Zrinjevcem. Konačni rezultat glasio je 108-88, a pobjednik je praktički riješen već u prvih 20 minuta nakon kojih su domaći košarkaši imali prednost 65-45. Kod Riječana najbolji Štemberger (29 poena, četiri trice), Ščepanović (19 poena) te Stegnjajić (17 poena), dok su se u gostujućoj momčadi istakli Livajić s 22 poena te Puljko s poenaom manje (21 poen).

Za iznenađenje kola pobrinuli su se košarkaši Šanca koji su na gostovanju svladali šibensko Sunce 87-91. Susret je protekao u izjednačenoj igri, a najzaslužniji za pobjedu Šanca je kapetan Sunca Miro Jurić. Minutu prije kraja susreta pri rezultatu 78-81 za Karlovčane, Jurić dobiva drugu isključujuću tehničku pogrešku što Karlovčanima daje pet slobodnih bacanja i loptu sa strane. Nakon toga rezultatski bježe domaćim košarkašima i tu je susret riješen. U sastavu Šanca izuzetno raspoloženi za igru bili su Goran Starčević koji je postigao čak 32 poena od čega pet trica te Mario Gašparović s 18 poena. Kod domaćem sastavu najefikasniji Gulin (30 poena) i Jurić (26 poena).

Fenjeraš Ožujsko lige od ovog kola je momčad Osijeka. Osječani su doživjeli i 12. poraz ove sezone, a za to zaslugu imaju košarkaši Dubrave koji su ih ugostili u svojoj ŠSD Dubrava i ostvarili pobjedu 76-67. U domaćem sastavu najefikasniji bili su Bašljan s 19 poena te Pešut sa 17 poena. U sastavu Osijeka poslovično najbolji veteran prvenstva Damir Voloder s 18 poena.

U posljednjem susretu 14. kola Hiron Botinec slavio je u Brodu kod Svjetlosti 73-88.