11
(do 57')
Otto Barić

Slika 1 od 1.

Rutinski je prava riječ, bez velikog umaranja, bez velikog potoška energije, Hrvatska je ubilježila nova tri boda u kvalifikacijama. Nejaka Andora bila je potpuno bezopasna, bez ijedne prave akcije i udarca prema nezaposlenom Pletikosi. S druge strane, naši su vrlo brzo probili bravu domaćina, postigli i prvi i drugi pogodak, pa je susret čitavim tijekom bio lišen rezultatske neizvjesnosti. Mogli su naši postići barem još toliko pogodaka, no najvažnije je ipak bilo ubilježiti tri boda prije odlučujućeg gostovanja u Bruxellesu.

Sve je riješeno prije 20. minute. Već u šestoj, Rapaić je ubacio jednu od svojih "lopti s očima" u šesnaesterac iz slobodnog udarca, a Niki Kovaču preostalo je samo nakloniti se za vodstvo od 1:0. Već u 17. minuti, utakmica je rezultatski zaključena. Rosso je ubacio loptu iz slobodnog udarca, Mornar na drugoj vratnici vraća loptu u sredinu usamljenom Šimuniću, kojem nije bilo teško poentirati u praznu mrežu za 2:0.

Slika 3 od 3.

Nakon toga naši više nisu forsirali. Prije finiša poluvremena vrijedna spomena je samo ozljeda strijelca Nike Kovača u 30. minuti, no prema kasnijim saznanjima, Niko će biti spreman za Belgiju. U 35. minuti Mornar je zapucao prvu od nekoliko odličnih prigoda koje je imao, druga je stigla u 43. minuti, kada je u situaciji jedan na jedan s vratarom domaćina prebacio i njega, ali i vrata.

Na početku drugog dijela najvažnija vijest je - vratio se Igor Tudor. S njime je došao i veliki pritisak na ulazu u drugi dio, koji ipak nije rezultirao povećanjem vodstva. Najprije je dvaput griješio indisponirani Ivica Olić, jednom pogodivši i vratincu, a zatim je lijepu prigodu zapucao i Mornar - domaći vratar Koldo potvrdio se najboljim andorskim igračem.

Slika 2 od 2.

Razigrao se Miki Rapaić, asistirao je, pucao, sprintao. Prvu prijetnju složio je iz slobodnog udarca s preko 25 metara, domaći vratar je jedva stigao reagirati. U 60. minuti asistirao je Šimuniću, koji je na drugoj vratnici gađao u vanjski dio mreže. Dvije minute kasnije, Miki je pronašao usamljenog Mornara, no nije ovo bio njegov dan, iako se silno trudio. Napokon, u 71. minuti Rapaić još jednom gađa "obrvu", ovog puta Giovannija Rossa nakon kornera i 3:0 za Hrvatsku, uz prvijenac prvotimca Maccabija iz Haife u nacionalnom dresu.

Mogli su naši još pogodaka zabiti do kraja, ponovno je Rapaić bio u glavnoj ulozi sjajnim volejem desnom (!) nogom, nakon kombinacije Šimić - Tomas. Za kraj, u 87. minuti, Rapaić ubacuje s lijeve strane, a Rosso pogađa vratnicu domaćeg vratara.

Slika 4 od 4.

Otto Barić, izbornik Hrvatske: "Naša momčad ozbiljno je shvatila protivnika i ušla u utakmicu, što nam se vratilo s dva brza pogotka. U drugom poluvremenu smo potpuno dominirali, realno bi bilo da je utakmica završila 6:0. Naši pogotci pali su iz izrađenih akcija, što me dodatno veseli, no ipak smo previše promašivali. Imamo dovoljno vremena za oporavak, dobili smo Tudora i Pršu, za Bruxelles se vraćaju Srna i Živković, šteta što je Leko dobio drugi žuti karton. Andora je već zaboravljena, od večeras su naše misli uperene samo prema jednom cilju - srijedi i Belgiji."