SP U-21: Velika pobjeda naših djevojaka

Krunoslav Cukrov • nedjelja, 27.07.2003.

U grupi A dogodila su se dva iznenađenja drugog dana prvenstva. Hrvatska je iznenadila favorizirane Čehinje i ostvarila svoju prvu pobjedu rezultatom 66:61. Počele su naše igračice izrazito loše te prva četvrtina završava s 14:6 u korist Češke. Ni druga četvrtina ne ukazuje da bi moglo biti bolje te je na poluvremenu zaostatak 12 koševa (34:22)...

Ni druga četvrtina ne ukazuje da bi moglo biti bolje te je na poluvremenu zaostatak 12 koševa (34:22)... No, kao i jučer protiv Brazila, treću četvrtinu naše igračice odigravaju izvrsno te taj period igre završava s 23:7 u korist Hrvatske te prije početka zadnjeg dijela imamo 4 koša prednosti. Tu prednost do kraja uspjevamo i malo povećati za konačnih +5.

Opet je Lelas bila naša najbolja igračica. Danas je još podigla razinu igre u odnosu na meč s Brazilom i ostvarila impresivnih 20 koševa (trice 3-5), 5 skokova i 3 ukradene lopte. Podršku je prije svega imala u igri Slišković s 13 koševa i 9 skokova te Fabbri s postignutih 13 poena. Jučer drugi naš strijelac Mazić danas se orijentirala na skakački dio i ostvarila 12 skokova. Upravo nas je skok "pokopao" jučer protiv vršnjakinja iz Brazila, ali danas je to izgledalo puno bolje te je omjer bio 38:36 u korist Češke. Najbolja češka igračica bila je Uhrova s 14 poena i 4 skoka.

Drugo, daleko veće iznenađenje, je pobjeda Francuskinja nad Brazilom i to s uvjerljivih 65:47. Pretpostavljalo se kako u ovoj skupini SAD, Brazil i Češka imaju osigurano četvrfinale, dok bi se za četvrto mjesto borile Hrvatska i Francuska (Republika Koreja je ipak najslabija u grupi), ali očito je situacija zakomplicirana već drugog dana natjecanja. Francuska je već na poluvremenu vodila 41:25 a to vodstvo je uspjela održati do kraja. Tri Francuskinje su postigle 14 poena i to Lepron, Godin (dodala i 7 skokova) i Gomis, dok Brazil nije imao tu širinu. Najbolja je bila De Souza E. s 14 poena i 6 skokova koja je i nama jučer stvarala najviše problema. SAD su lošiju igru jučer protiv Francuske naplatile danas na Republici Koreji koja je pobjeđena s 95:46. Najbolje su igrale Mann s 16 koševa i 8 skokova za 20 minuta igre, te Matter s 15 poena i 5 skokova za minutu manje provedenu na parketu. Širinu američke klupe pokazuje i činjenica kako nijedna igračica nije igrala više od 21 minute, a najmanje je odigrala Whalen i to 12 minuta.

Na vrhu grupe A je SAD s obje pobjede i 4 boda, a nakon nje slijede Francuska, Češka, Hrvatska i Brazil s 3 boda. Posljednja je, očekivano, Republika Koreja.

U grupi B nije bilo iznenađenja. Rusija je bila bolja od reprezentacije Tunisa i slavila je s više nego uvjerljivih 86:45 te tako zadržala prvo mjesto u grupi s 4 boda. Latvija je također ostvarila drugu pobjedu na prvenstvu i to protiv Argentine rezultatom 75:63, no koš-razlika ju stavlja na drugo mjesto u skupini. Latvijska igračica Jekabsone i drugi meč odigrava svih 40 minuta i najbolja je igračica svoje reprezentacije s 22 postignuta koša (trice 4-6). Ni treća utakmica nije donijela probleme favoritu te je reprezentacija Australije svladala Kinu s 83:67. Najveći posao odradile su Summerton s 23 koša te Hammonds s 22 koša, 6 skokova i 4 asistencije. Australija i Argentina imaju po 3 boda dok su bez bodova Tunis i Kina.