SP U-21: Uvjerljivo protiv Republike Koreje

Krunoslav Cukrov • ponedjeljak, 28.07.2003.

Košarkašice Hrvatske ostvarile su večeras očekivanu pobjedu protiv Republike Koreje rezultatom 75:55. Ukupan rezultat nijednog trenutka nije dolazio u pitanje. Već na poluvremenu imamo 17 koševa prednosti (38:21). Treća četvrtina rezultatom 20:20 održava tu prednost koju u zadnjoj dionici hrvatske reprezentativke povećavaju na konačnih +20.

U skupini A više nema neporaženih. Brazil se na najbolji način iskupio nakon kiksa protiv Francuske i pobijedio prvog favorita prvenstva SAD sa 73:60. Tri su brazilske igračice bile dvocifrene u postignutim koševima: De Souza dos Santos sa 17 poena, Pulici Gabrielli sa 16 te De Souza E. s 11 (ali i 8 skokova). Amerikanke ovaj put nisu iskoristile širinu klupe i samo je Pondexter bila dvocifrena s 12 postignutih koševa.

Kod naših, protiv Koreanki, pak danas ulogu najboljeg strijelca preuzima Fabbri i postiže 22 koša (dvice 7-8, trice 2-4) a na parketu je provela svih 40 minuta. Lelas joj se pridružuje sa 17 koševa usprkos 0-7 šutu za dva poena. Taj loš segment igre nadoknađuje 5-11 tricom i s 8 skokova. Čakić dodaje svojih 11 koševa i 5 skokova. Najbolje korejske igračice bile su Jung Mi-Ran s 13 poena, Lee Mi-Hwa s 11 te Sin Hye-In s 10 koševa. Posljednje dvije igračice svojoj statistici dodale su po 5 skokova.

Meč koji nas je najviše zanimao odigrale su Francuska i Češka. Francuskinje su pobijedile s 80:59 te će u utorak u susretu s našom reprezentacijom najvjerojatnije odlučivati o trećoj poziciji u grupi. Iako su svjetske prvakinje iz 2001. godine (U-19), Čehinje nisu mogle nadoknaditi nedolazak nekoliko najboljih igračica na prvenstvo. Sumnjamo da mogu iznenaditi favorite SAD ili Brazil pa im je četvrta pozicija ovim porazom vjerojatno postala nedostupna. Dumerc (12 poena), Reghaissia (11), Tomaszewski (10) i Krawczyk (10 poena + 6 skokova) bile su najbolje francuske igračice. Jedina raspoložena Čehinja bila je Chocholata s 13 postignutih koševa čemu je dodala 4 asistencije i 3 ukradene lopte.

U grupi A SAD, Francuska, Brazil i Hrvatska imaju po 2 pobjede i 1 poraz, Češka je peta s 1-2 scoreom, dok je Republika Koreja bez pobjede.

U skupini B odigrana su tri meča i svaki je o nečemu odlučivao. U meču za čelnu poziciju skupine Latvija je nakon produžetka svladala Rusiju rezultatom 71:69. Nakon 40 minuta bilo je 59:59 a zadnju dionicu Latvijke dobijaju s 12:10. Najbolja igračica utakmice Sytniak s 30 koševa i 8 skokova dolazi iz poražene ekipe, a treću utakmicu u nizu najbolja Latvijka je Jekabsone s 21 postignutim košem. Najveću pomoć imala je u igri Kubline s 14 koševa i 12 skokova.

U vjerojatnoj borbi za treću poziciju Australija je svladala Argentinu s uvjerljivih 65:47. I ovdje je najbolja igračica Vega 20 poena i 6 ukradenih lopti ostvarila za poraženu ekipu, dok su najbolje Australke bile Musselwhite s 17 koševa i 4 skoka te Hammonds s 11 poena i 7 skokova. U borbi za izbjegavanje začelja skupine Kina je svladala Tunis sa 71:45. Dvije Kineskinje postigle su po 25 koševa: Bian i Song. Bian je tome dodala 6, a Song 5 skokova.

U grupi B Latvija ima sve tri pobjede, Rusija i Australija imaju 2-1 score, dok Kina i Argentina imaju 1-2. Bez pobjede je reprezentacija Tunisa.

Nakon odigrana tri kola (sutra je slobodan dan), najbolji strijelac je Latvijka Jekabsone s prosječna 22.33 koša po utakmici, na drugom mjestu je Kineskinja Song s 19.67, a treća je naša Lelas sa 17.00 poena po utakmici. U prvih 10 imamo još jednu hrvatsku reprezentativku i to Fabbri na sedmom mjestu s prosječnih 15.67 koševa po utakmici.