SP, U-21: SAD prvak svijeta!

Karlo Dževerlija, Krunoslav Cukrov • ponedjeljak, 04.08.2003.

Finale je donijelo dvoboj prvih favorita prvenstva SAD-a i Brazila. Na kraju slavile su Amerikanke, te tako osvojile naslov prvaka Svijeta, s konačnih 71:55. Bolje počinju američke igračice i ostvaruju 7:2 što tjera brazilskog izbornika na time-out...

Minuta predaha pomaže Južnoamerikankama koje ubacuju šest poena u nizu i prelaze u 8:7 vodstvo. Do kraja perioda se igra izjednačeno no SAD pred kraj pravi mini niz i s 22:18 završava četvrtinu.

Slika 3 od 4.

I drugu četvrtinu Amerikanke bolje otvaraju te ubrzo dolaze do 31:22 prednosti. Brazilski time-out ne pomaže te Augustus i Polk uzastopnim ubačajima podižu prednost na +13. Do kraja poluvremena američke igračice ne popuštaju i na odmor odlaze s 44:30.

Slika 4 od 5.

Drugo poluvrijeme počinje s odličnom igrom Polk i Augustus koje odvode SAD do 50:31 šest i pol minuta do kraja četvrtine. Sackis postiže prve koševe iz igre za Brazil i to tricu uz prekršaj. Do kraja perioda Brazilke pojačavaju igru i smanjuju zaostatak na 10 koševa (59:49).

Posljednja četvrtina donosi niz promašaja. Prve koševe zabija Sackis tek šest i pol minuta do kraja utakmice. No, Amerikanke imaju odgovor i na to, te uz odličnu igru prije svega Augustus privode utakmicu kraju.

Najbolje američke igračice bile su Augustus (ujedno proglašena za MVP prvenstva) s 18 poena i 5 skokova, te Polk s 14 koševa i također 5 skokova. Najjači otpor u poraženoj ekipi pružile su Sackis s 11 te Gustavo Rocha i Dos Santos Katia sa po 10 ubačaja.

Slika 1 od 2.

Peto mjesto na prvenstvu osvojila je Australija pobjedom od 74:59 nad Rusijom. Najbolja u slavljeničkoj ekipi bila je Musselwhite s 14 poena i 8 skokova, a kod poraženih Lapteva s 12 postignutih koševa i čak 14 uspješnih skokova.

Slika 2 od 3.

U borbi za sedmo mjesto na prvenstvu Kina je sa 85:77 pobijedila Latviju koja očito nije preboljela poraz od Hrvatske u četvrtfinalu. Najbolja Kineskinja bila je Bian s 20 poena, 7 skokova i 4 ukradene lopte, a najbolja u poraženoj ekipi po običaju Jekabsone s 24 ubačaja i 6 krađa.

Konačni poredak: 1. SAD, 2. Brazil, 3. Francuska, 4. HRVATSKA, 5. Australija, 6. Rusija, 7. Kina, 8. Latvija, 9. Češka, 10. Argentina, 11. Republika Koreja, 12. Tunis.