SP, U-21: Hrvatska na kraju četvrta

Karlo Dževerlija, Krunoslav Cukrov • ponedjeljak, 04.08.2003.

Slika 1 od 1.

Hrvatska osvaja četvrto mjesto na prvenstvu. Danas nismo uspjeli ponoviti igru iz polufinala i Francuskinje slave 80:66. Utakmicu otvara ubačajem za dva poena Reghaissia, na što solo akcijom uzvraća Lelas. Do sredine četvrtine nitko se ne uspjeva značajnije odljepiti, a tad Francuska povezuje nekoliko poena i odlazi na 13:7. No veći zaostatak spriječava Mazić s pet koševa u nizu. Prvi period završava 17:15 u korist Francuske.

Drugi period protječe u izjednačoj igri. Kod nas je ponajbolja Mazić koja u tom periodu postiže dvije trice, a Dumerc odlično kontrolira igru Francuske. Pred kraj prvog poluvremena gubimo nekoliko lopti u nizu što francuske igračice koriste za 43:39 vodstvo s kojim se odlazi na odmor.

Slika 2 od 2.

Najbolje naše igračice u prvom dijelu su Mazić s 11 poena (trice 3-3) i Čakić s 10 (trice 2-2), dok Francuskinje predvodi Gomis s 11 postignutih koševa.

Drugo poluvrijeme otvara Lelas ubačajem iza 6,25 linije, ali ponovo Francuska kreće bolje i izuzetno dobro koristi skakačku prednost i druge napade koji proizlaze iz toga. Dvije minute prije kraja četvrtine Francuskinje odlaze na +10 (62:52). Do kraja perioda zaostatak smanjuju Zubak košem ispod obruča i Fabbri sa linije slobodnih bacanja. Rezultat je 62:55.

Slika 4 od 4.

Posljednja četvrtina počinje s dva poena Čakić, ali tada glavnu ulogu preuzima izvrsna Gomis koja velikim nizom koševa i izborenih prekršaja odvodi Francusku na 74:59 šest minuta prije kraja. Tračak nade donosi Fabbri tricom za 75:64, ali Hrvatska ne uspijeva značajnije ugroziti prednost Francuskinja. Dvije i pol minute prije kraja utakmice Francuska odlazi na +16 što je najveća prednost u cijeloj utakmici. Konačni rezultat je 80:66.

Najbolja igračica susreta svakako je izvrsna Gomis s 26 poena (dvice 11-12, 92%) i 4 ukradene lopte. Najbolje naše igračice bile su Čakić s 14 koševa, te Lelas i Mazić sa po 13 ubačaja. Lelas je tome dodala 4 uspješna skoka.

Slika 3 od 3.

Stipe Bralić, izbornik Hrvatske: "Cure su odigrale još jednu izvanrednu utakmicu. Dok god je bilo snage, držali smo se u igri. Da nam je netko ponudio četvrto mjesto prije prvenstva, bili bismo presretni. Prvi cilj je bio ući među osam najboljih. Biti među četiri najbolja na svijetu je veliki uspjeh, a imali smo šanse i za finale."

Ana Lelas, najbolja igračica Hrvatske: "Jako sam sretna, ali i jako umorna. Cure su jako dobro odradile zadaću. Cilj je bio ući među osam najboljih i to smo ostvarili pobjedama u skupini protiv Češke i Koreje. Za malo nam je promakla medalja, ali i četvrto mjesto za nas je odlično."