"Kvartet" hrvatskih neuspjeha

Marko Peris • subota, 18.10.2003.

U derbiju 4. kola Goodyear lige njen aktualni pobjednik Zadar izgubio je danas u Ljubljani od domaće Union Olimpije s konačnih 95:86. Cibona VIP je kod kuće iznenađujuće pobjeđena od strane podgoričke Budućnosti s 89:88 dok je Zagreb očekivano uvjerljivo izgubio od Reflexa s završnih 77:55. Split je nastavio gubitnički niz naših s visokim 70:94 porazom u Širokom.

Utakmica u, gotovo praznom, Tivoliju počela je vrlo izjednačeno. Kovačić je u tim početnim minutama bio vrlo dobar ispod koša. Nakon što je Emilio, na početku druge četvrtine malo odmorio, Olimpija se odvojila na +4. Ipak ubrzo se "Air Emilio" ponovno vraća na parket te Zadar prvo poluvrijeme završava s jednim poenom viška; 46:45. Kovačić s velikih 17 koševa najbolji kod Zadra, Baždarić s 12 uknjiženih koševa kod "zmajčeka" u tih prvih 20 minuta.

Slika 1 od 1.

Na početku drugog poluvremena događa se možda i presudni moment utakmice. Kovačić ozljeđuje gležanj te je za njega utakmica završena. Vrlo brzo nakon trice Baždarića Olimpija je već na 68:62. Odlično je u tim trenucima za Olimpiju igrao i Maravič koji je na kraju stao na velikih 23 poena. Longin je pak jedini kod Zadra uspjevao održavati ravnotežu a kada je i on dobio petu osobnu priči je bio kraj. Trica Stelmahersa za 86:79 označila je kraj svih Zadrovih nada u Ljubljani. Na kraju završilo je s 95:86 za Olimpiju. Longin i Kovačić s 21 poenom najefikasniji kod Zadra, spomenuti Maravič i naš Baždarić s na kraju 21 postignutim poenom najbolji kod pobjednika.

Cibona je odigrala vrlo loše prvo poluvrijeme, samo je Mamić bio na "visini" zadatka, svi ostali neprimjetni. Rimac je gađao "užasnih" 1/6 za dva poena a Budućnost je s 12 poena Stanleya otišla s +8 na odmor; 48:40. U trećoj četvrtini Cibosi se konačno "bude". Krasić ubacuje sa svih strana a Cibona u zadnju četvrtinu ulazi s 64:63. Ipak na kraju svega ulazi se u neizvjesnu završnicu u kojoj je Kus promašio slobodno bacanje za produžetak. Na semaforu piše 89:88 a bodovi idu u Podgoricu.

Reflex je bio vrlo "neljubazan" domaćin "mravima" iz Trnskog. Naime "kaznio" ih je s čak završnih 22 poena razlike; 77:55. Tek je Ivan Tomas bio bolji od ostalih s 13 postignutih koševa. Zoroski i Jorović s po 14 koševa najbolji kod Reflexa. Sve je bilo gotovo već u 28 minuti kada je Zoroski pogodio tricu za 54:38 prednost Reflexa.

Nitko nije očekivao da će Split tako teško "stradati" u Širokom. Završnih 94:70 govori dovoljno o omjeru snaga na parketu. Pinjuh s 20 koševa je potpuno "razmontirao" Splićane kod kojih je najbolji među lošima bio Videnov s 19 uknjiženih koševa.

Crvena zvezda je nakon 4. kola i dalje bez poraza. Beograđani su naime danas pobijedili u gostima kod Krke s završnih 100:92. Rakočević s 25 koševa najbolji kod Zvezde, Antonijević s 19 postignutih poena kod domaćina. Lovćen je pak bio bolji, najviše zahvaljujući i ovdje Rakočeviću ali drugog imena s 16 poena, od Geoplin Slovana s 72:65, dok je Pivovarna laško s 17 koševa Joksimovića nadigrala na domaćem parketu druge "pivopije" iz Banjalučke pivare s konačnih 77:73.