Tomislav Ružić startao s 26 poena

Branimir Korać • utorak, 07.10.2003.

Zanimljiv košarkaški vikend upotpunili su i hrvatski košarkaši koji igraju u inozemnim klubovima. Kako su ovog vikenda startale tri košarkaške lige u kojima se natječu hrvatski klubovi, tako su i startale lige diljem Europe...

Slika 2 od 2.

Vrlo uspješne nastupe zabilježili su naši košarkaši koji igraju u Turskoj. Turci su ovog vikenda imali na rasporedu dva kola nacionalnog kupa. U šesnaestini Kupa, odličan nastup zabilježio je Tomislav Ružić koji od ove sezone nastupa u dresu Bešiktaša. Unatoč porazu na gostovanju kod Karsiyake 81:67, Ružić je bio ponajbolji igrač na terenu s 26 postignutih poena. Na žalost, izostala je potpora suigrača i Bešiktaš je visoko poražen. U drugom susretu, ponovo su igrali protiv jakog protivnika, člana Eurolige Efes Pilsena i uslijedio je novi poraz 96:75. Ružić je u ovom susretu bio dobro čuvan i postigao je svega šest poena, a najbolji strijelac u dresu Bešiktaša bio je odlični Khaled El-Amin koji je ubilježio čak 37 poena.

Za Efes je nastupio i hrvatski reprezentativac Nikola Prkačin koji je u ovom susretu ubilježio sedam poena. Prkačin je dan ranije u pobjedio nad Erdemirom 86:60 bio uspješniji postigavši 15 poena. Ivan Perinčić je poput Nikše Prkačina s Efesom ubilježio dvije pobjede. Perinčić od ove sezone igra za Turk Telekom koji nije imao problema u susretu s Mulkiyeom i slavio je 86:67 uz 13 poena našeg reprezentativca. U pobjedi nad Tekelsporom 96:89, Perinčić je bio nešto skromniji sa svega dva postignuta poena. Petar Dujmović je četvrti Hrvat u Turskoj, a nastupa u dresu Ulkera koji je vrlo lako svladao Tofasa 90:70 (Dujmović sedam poena) i nešto teže Arasa 75:69. Dujmović u susretu s Arasom nije postizao poene.

Slika 3 od 4.

Grci su ovog vikenda imali na rasporedu prvo prvenstveno kolo. Brojnu hrvatsku koloniju u Grčkoj ove sezone čini šest košarkaša. Naš dojučerašnji NBA-ovac Dalibor Bagarić nastupio je za svoj Olympiakos koji je slavio protiv Apollona 75:65. Bagarić je za 16 minuta provedenih na parketu postigao četiri poena uz isto toliki broj skokova i osobnih pogrešaka. Prvo ime Olympiakosa u ovom susretu bio je Slovenac Boris Gorenc s 15 postignutih poena. Ionikos za koji nastupaju Marko Bulić i Jurica Žuža u neizvjesnoj završnici svladao je Makedonikosa 66:64. Žuža je na terenu proveo gotovo 20 minuta za vrijeme kojih je ubilježio četiri poena i četiri puta uspješno skočio. Bulić je dobio nešto manju minutažu i morao se zadovoljiti s 12 minuta za vrijeme kojih je postigao tri poena. Dobar debi u Grčkoj košarci imao je Hrvoje Henjak. Henjak je unatoč porazu svog Panioniosa od Peristerija 62:67, odigrao solidnu utakmicu postigavši 13 poena uz tri skoka. Damir Mulaomerović je poput Henjka imao uspješan nastup, ali s tom razlikom što je njegov PAOK slavio na gostovanju kod Iraklia 79:73.

Mulaomerović je na parketu proveo 35 minuta postigavši 16 poena uz pet skokova i šest asistencija. Vrijedan spomena je podatak da je na «Muli» napravljeno čak sedam prekršaja. U dresu Iraklia nastupio je Splićanin Igor Miličić koji je na parketu proveo čak 38 minuta postigavši 13 poena.

Slika 1 od 1.

Francuzi su poput Grka imali premijeru sezone 2003./2004. Uspješnu premijeru zabilježio je odlični Nicević koji je u gostujućoj pobjedi Le Mansa nad Reimsom 83:80, sudjelovao sa 17 poena uz odličan šut iz igre 7-10 i devet uspješnih skokova. Jurica Ružić je u premijernom nastupu u dresu Le Mansa za 12 minuta ubilježio 11 poena uz šut 4-5 i dva skoka. U dresu Gravelinesa i ove sezone igra Igor Perica. Gravelines je u prvom kolu na domaćem parketu visoko poražen od Le Havrea 79:65, a Perica je na parketu proveo 21 minutu postigavši četiri poena, sve s linije slobodnih bacanja, uz dva skoka. Premijerni nastup u francuskoj ligi imao je Hrvoje Perinčić koji od ove sezone nastupa za Strasbourg koji je iznenadio slavni ASVEL pobijedivši 94:91. Perinčić je dobio zavidnu minutažu (31 minuta), ali uspio je postići svega pet poena uz tri skoka. Drugi debitant u francuskom društvu, Mate Skelin, sa svojim PAU Orthezom slavio je na gostovanju kod Parisa 77:70. Naš reprezentativni centar za 19 minuta postigao je četiri poena uz pet uspješnih skokova.

Ovog vikenda startala je i brojna hrvatska kolonija košarkaša u Belgiji. Oostende Tea Čizmića slavio je uvjerljivo protiv Leuvena 105:72 uz osam poena našeg košarkaša. Uspješno je startao i Liege Ivana Tomeljaka (sedam poena) i Ive Josipovića (devet poena) koji je slavio na gostovanju kod Wevelgema 89:69. Šuterski najraspoloženiji od hrvatskih Belgijanaca bio je Damir Milačić koji je postigao 17 poena u domaćem porazu Pepinstera od Monsa 86:70.