Kalvarija na Balearima

subota, 24.07.2004.

Sudar s doprvacima Europe i domaćinom turnira, Španjolskom, prošao je neslavno za hrvatsku košarkašku selekciju. U utakmici koja je odlučena već u prvom dijelu, puleni izbornika Nevena Spahije visoko su poraženi...

Slika 1 od 1.

Crni dan hrvatskih nacionalnih vrsta upotpunjen je nastupom muške "A" selekcije u Palma de Mallorci. Nakon poraza obaju "U20" reprezentacija, posljednju trećinu slike u tamno je obojao uvjerljiv poraz na turniru "Memorial Antonio Díaz Miguel". Središnji grad lijepih Baleara pamtit će hrvatski košarkaši po ružnom minusu od 27 koševa (70:97; 25:24, 8:21, 13:32, 20:24).

Debi novog španjolskog izbornika Maria Pesquera dogodio se u utakmici koja neće ostati u pamćenju. Možda samo po lošim uvjetima u dvorani, jer parket se uz +30 stupnja i 70 posto vlage, bez klima uređaja, pretvorio u svojevrsno "klizalište". Ili, prema španjolskoj Marci u - saunu: "Dvorana se pretvorila u ogromnu saunu, bez minimalnih natjecateljskih uvjeta. Hrvati su u strahu od ozljeda igrali sa pola gasa, pa Španjolskoj nije bilo teško ostvariti lagodnu pobjedu."

Domaćinima očigledno - nije smetalo. Najkraći mogući rezime utakmice sadrži spomen zonske obrane kojoj Hrvati nisu uspjeli odgovoriti, te 17:0 seriju-prekretnicu tijekom druge četvrtine.

Gotovo od početka Španjolska je imala utakmicu u rukama. Već u početnom kvartalu Pau Gasol je pokazao "raskošno perje", ubacivši u vrlo kratkom razdoblju devet poena. Monopolizmu sjajnog Gasola naši su se oduprli dalekometnom paljbom: "U posljednjih pet minuta prve četvrtine proradila je poznata hrvatska škola šutera, pa su Balkanci s pet trica iz šest pokušaja stigli do vodstva 25:24."

Slika 2 od 2.

U drugom poglavlju dogodio se zaplet, vrhunac i, praktički, rasplet. U tom razdoblju Pesquera postavlja zonu koja je Španjolcima "donijela zlato". Vanjski šutevi "Balkanaca" prestali su ulaziti, dok se na drugom kraju terena odlično snalazio par Reyes - Iturbe. Sve za holiwoodsku 17:0 seriju.

Nakon loše druge četvrtine (8:21) stigla je - katastrofalna treća. S kraja tog quotera pamtimo korisnog Juana Navarra, -19 u deset minuta te konačno demoralizirajućih -31 (46:77). Iskoristili su to domaćini da bi za 4.2000 navijača u dvorani Son Moix u posljednih deset minuta priredili egzibiciju.

Najbolji hrvatski strijelac bio je Damir Rančić s 19 poena (7/14, pet trica), a slijedio ga je još jedan Splićanin - Roko Leni Ukić s 13 ubačaja (5/11). Nikola Vujčić nije nastupio, što je Gasolu širom otvorilo put do titule prvog pojedinca susreta (22 poena, 9/13).

Crni dan donio je 0-3 omjer za hrvatsku košarku. Nula tri na tri različita polja, mnogima dublja poruka i jasan znak.