Cibona - Olimpija: Tri produžetka za novi tijesni poraz

Karlo Dževerlija • subota, 29.01.2005.

U vrlo kratkom razdoblju, u manje od 48 sati Cibona je doživjela i drugi poraz izvan regularnog vremena. U Tornju, u zanimljivom ogledu, slavila je večeras ljubljanska Olimpija i tako Zagrepčanima kraj broja uzastopnih poraza upisala broj 3...

Slika 2 od 2.

Ciboni se dogodilo loše otvaranje, Baš kao protiv Climamia, Zvezde, Estudiantesa... U početnih 10 minuta Olimpija stiže do +11, prezentirajući više koncentracije, čvršću obranu i pametniji napad. Zula je počeo s Popovićem, Sesarom, Vrankovićem, Omerhodžićem i Ljubljančanima dobro znanim Poljakom. Josip Sesar je u napadačkom dijelu tada bio jedini raspoložen, za Vukove ubacivši prvih sedam poena.

Slovenci su u nekoliko navrata vrlo lako probili "Zulinu" zonu, i na uvodu druge četvrtine stigli na maksimalnih +12 (32:20). Dogodila se hokejaška izmjena, prvu petorku zamijenila je postava Rozić - Morović - Krstić - Bader - Štimac, postava koja je četiri minute ostavila Ljubljančane bez koša, proizvevši usput seriju 11:0. Rezultatski neizvjesno stanje održalo se tek nekoliko trenutaka, budući su gosti u dva navrata s po dvije trice još jednom otišli 12 koševa daleko. Dalekometne ubačaje ostvarili su Sašo Ožbolt i Marino Baždarić, pa Ožbolt i za kraj, sa zvukom sirene Darren MCLinton (47:35).

Za istaknuti je sjajan šut Ljubljančana što osim o koncetraciji šutera, govori i o nivou Cibonine obrane. Puleni Saše Filipovskog u prvih 20 minuta imali su 8/13 za tricu i 7/9 za dvicu, a čak 14 poena bivšem klubu stavio je Marijan Mance. Unatoč svemu teško je bilo očekivati da će "Zmajčeki" održati 68% šuta, a to je budilo nadu u barem neizvjesnije drugo poluvrijeme.

Slika 3 od 4.

Dražen Anzulović je u drugom dijelu postavio napadački najjaču petorku, što je vrlo brzo urodilo plodom. Vladimir Krstić i Josip Vranković poveli su seriju 13:0, seriju koja je Cibose nakon 25 minuta igre dovela do prvog vodstva - 53:52. Tipične za ovu zanimljivu i pomalo čudnu utakmicu bile su serije trica; jednim takvim nizom Mance, Baždarić i Ožbolt odnijeli su goste do nove, i rekli bismo, uobičajene prednosti iznad deset poena.

Red dobre igre pružila je u završnoj četvrtini Cibona, prvenstveno Joke Vranković koji je sa sedam uzastopnih koševa Vukove doveo do drugog vodstva. U 37. minuti zabilježili smo tako 13:1 nisku domaćina za minimalnu prednost od 70:69. U samoj završnici regularnog dijela minus četiri nadoknadili su angažirani Andrej Štimac i blijedi Marko Popović s po jednim slobodnim bacanjem, te iskusni Joke skokom u napadu i solo akcijom protiv Riječana Mancea.

Ušlo se u produžetak, pokazalo se tek prvi od tri u nizu. Cibosi su u ovih pet minuta imali najveću priliku zaključiti veliki povratak, no kao i protiv Fortituda, lopta je ostala skakutati po obruču. Jedino je nesretnik zadnjeg napada ovaj put bio Vladimir Krstić. Koš-faul Martona Badera odveo je Cibose na 86:82, Sesar je imao otvorenu tricu iz kuta, no slovenska se ekipa preko Ožbolta spasila EKG "beep" znaka. Loša vijest za Hrvate pokraj TV bio je i šokantni prekid prijenosa Nove TV. Nije prvi put, definitno nije, ali... Dobra vijest jedino je što razlog prekida u super uzbudljivom trenutku ipak nije bio talk show sa "Cecom".

Pet uzastopnih poena razigranog Mancea nagovjestili su ritam drugog produžetka. U pet navrata Union Olimpija bila je u prednosti, pet se puta Cibona vratila, dva puta uz pomoć Krstićeve trice. Za 99:99 u zadnjem trenu tricu je kroz ruke pogodio Joke Vranković, da bi u zadnjem napadu McLinton propustio polaganje.

Slika 1 od 1.

No, Amerikanac bivšem klubu nije propustio presuditi u posljednjem produžetku. Na njegovih devet poena, od kojih jedna trica i 6/6 sa linije slobodnih bacanja umorni Cibosi nisu imali odgovora. Umor se osjetio i na ciboninoj lokomotivi Vrankoviću koji je u dva navrata ušao u nerezonsku tricu preko ruke, a kad je Krle učinio nešto slično rasplet 55-minutne predstave se nazirao. Štimac je 15 sekundi do kraja ubacio koš i dodatno, Zagrepčani su stigli na 113:114, no nisu dočekali grešku McLintona s linije slobodnih bacanja.