Hemofarm - Zadar: Mirniji domaćini u završnici

Branimir Korać • subota, 29.01.2005.

Zadar je susret protiv Hemofarma izgubio zahvaljujući prvenstveno lošem izvođenju slobodnih bacanja. U samoj završnici susreta Hill i Gečevski promašili su tri bacanja i dali domaćinu šansu koju on nije propustio...

Veliki derbi 20. kola igran je u Vršcu. Drugoplasirani Hemofarm ugostio je vodeće Zadrane u izravnoj borbi za prvu poziciju. Gosti dolaze oslabljeni. U sastavu ponovo nije bilo Siniše Štembergera, ali je debitirao Damir Tvrdić.

Slika 1 od 2.

Zadrani vrlo dobro otvaraju utakmicu. i vode 12:7. Međutim Hemofarm se vrlo brzo vraća i do kraja prve četvrtine ulaze u "egal". Početak druge četvrtine ponovo protječe u dominaciji Zadra. U prvih pet minuta Zadar dolazi do plus osam (33:25), ali tada neobjašnjivo pada i Hemofarm do odmora velikom serijom 22:2 radi veliki preokret. U tom prvom poluvremenu Zadar je imao tek dvojicu raspoloženih igrača, Kyle Hill i Marko Banić igrali su odlično dok su ostali tek statirali.

Ovom dvojcu u trećoj četvrtini se priključuje i Pankracije Barača koji sudjeluje u povratku Zadra (27. minuta 57:55). Domaćin dosta forsira šut izvana, Zadrani igraju strpljivo i uspijevaju u samu završnicu ući s minimalnim zaostatkom.

Posljednja četvrtina bila je uistinu infarktna. Gosti pokušavaju već na samom početku posljednje četvrtine preuzeti vodstvo, ali Hemofarm tricama (Bakić, Topić, Cummings) drži Zadar na odstojanju. U 34. minuti Zadar konačno poravnava tricom Todora Gečevskog koji ulazi u veliku seriju i s tri trice zaredom donosi Zadru poravnjanje. Tri minute prije kraja susreta Kyle Hill također tricom po prvi puta nakon prvih deset minuta dovodi Zadar u vodstvo i čini se kako je Zadar psihički u prednosti i vrlo blizu pobjede. No, domaćin u posljednjim trenucima susreta očajnički radi prekršaje i Zadar umjesto da mirno završi susret, sve baca u vodu i gubi minimalno 85:84. Junaci zadarskog preokreta Kyle Hill i Todor Gečevski u posljednjim sekundama promašuju tri bacanja dok s druge strane Nebojša Bogavac i Jasmin Hukić imaju mirnu ruku i donose Hemofarmu pobjedu.

Zadrani imaju za čim žaliti. Pobjeda im je bila nadomak ruke. I u ovom susretu pokazali su da su među tri-četiri najbolje momčadi u Goodyear ligi. Unatoč promašenim bacanjimka i porazu pokazali su karakter, vratili se iz velikog minusa. Kada se vrati Siniša Štemberger, Tvrdić uigra, Zadar će sigurno biti jedan od najvećih favorita na Final Eightu.