Nova pobjeda Nigerije, Gana se vratila u život

Petar Plevnik • petak, 27.01.2006.

U drugom kolu skupine D, Nigerija je pobjedom nad Zimbabveom došla do svoje druge pobjede i za prolaz u četvrtfinale joj treba još samo bod, dok je Gana pobjedom nad Senegalom, došla do prvih bodova...

U prvoj utakmici dana, Gana je u dvoboju protiv Senegala došla do minimalne (1:0), ali više nego zaslužene pobjede. Tako su Crne zvijezde Ratomira Dujkovića nakon poraza u prvom kolu od Nigerije, došle u situaciju da u zadnjom kolu protiv Zimbabvea, koji je bez ikakvih šansi, same odlučuje o svojoj sudbini.

Jedini pogodak na utakmici djelo je novog napadača Borussie Dortmund, Matthewa Amoaha, u 13. minuti, nakon što je iskoristio loše postavljanje senegalskog golmana Sylve. Već u 20. minuti Gana je mogla doći i do drugog pogotka, nakon što je Pappoe iz slobodnog udarca pogodio gredu.
Senegal je najbolju priliku za izjednačenje propustio u 23. minuti, kada je nakon dodavanja Camare, El-Hadji Diouf zamalo promašio.

U drugom dijelu, najveće uzbuđenje bilo je ono u 62. minuti, kada su zbog međusobnog koškanja isključeni Senegalov Beye i Kingston iz Gane. Do kraja susreta rezultat se nije mjenjao, jedino je Gana, preko Diaware i Frimponga, mogla doći do uvjerljivije pobjede.

U drugoj utakmici dana Nigerija je protiv Zimbabvea došla do svoje druge pobjede. No, unatoč šest bodova, Super orlovi još nisu sigurni putnici u četvrtfinale, budući da bi u slučaju eventualnog poraza u zadnjem kolu protiv Senegala i pobjede Gane, Senegal zbog boljeg međusobnog omjera išao u četvrtfinale.

U slaboj utakmici, iz prvog dijela treba tek istaknuti udarce Martinsa u 22. i Orume u 31. minuti, no u obje situacije golman Zimbabvea Nyandoro dobro je reagirao.

Ni u drugom dijelu, nije se događalo puno toga, da bi u razmaku od samo četiri minute Nigerijci riješili utakmicu. Najprije je u 57. minuti, nakon udarca iz kuta Obi Mikela, koji je u igru ušao tek tri minute ranije, Obodo sjajnim udarcem glavom svladao Nyandoroa, da bi u 61. minuti, prvo ime utakmice, John Obi Mikel s vrha 16-erca prizemnim udarcem zabio za 2:0.

Do kraja susreta Zimabwe je preko Chimedze u 72. i Mwaruwaria u 85. minuti mogao barem ublažiti poraz, no u oba navrata odlično je reagirao golman Nigerijaca Enyeama.