Egiptu broj jedan, Lončareviću bod za oproštaj

Petar Plevnik • subota, 28.01.2006.

Egipat je u izravnom dvoboju za prvo mjesto skupine A svladao Obalu Bjelokosti, dok je Maroko odigrao mršavih 0:0 s Libijom, te se od turnira oprašta bez postignutog gola...

Uoči zadnjeg kola u skupini A jedino je Obala Bjelokosti, sa šest bodova, bila sigurna u četvrtfinale, dok je Egipćanima trebao barem bod za prolaz, odnosno pobjeda za prvo mjesto u grupi. Nade za odlazak u četvrtfinale gajio je i Maroko, no njemu je za prolaz dalje, osim pobjede nad Libijom, bila potrebna i pobjeda Obale Bjelokosti.

Slika 1 od 1.

Već uoči predstavljanja sastava, bilo je vidljivo da će se Marokancima teško ostvariti želja, budući da je izbornik Obale Bjelokosti Henri Michel, odmarao nekoliko ključnih igrača, uključujući Didiera Drogbu.

Egipćani su pak od samog početka pokazali da ih zanima isključivo pobjeda, te su već u 8. minuti došli u vodstvo. Nakon centaršuta El Sakke, Moteab se najbolje snašao i svladao vratara Slonova, Tizia. Nakon vodstva Egipćana, Obala Bjelokosti preuzima inicijativu i ponajprije preko Aroune Konea u nekoliko situacija ozbiljno prijeti, no vratar Egipćana Hadari istaknuo se s nekoliko odličnih obrana. Ipak, upornost Slonova isplatila se u 43. minuti, kada Kone s vrha 16-erca odličnim udarcem uspjeva svladati Hadarija.

U drugom dijelu igralo se bez većih uzbuđenja, sve do 61. minute, kada veteran Hossam Hassan, koji je u igro ušao u 24. minuti umjesto Mida, sjajno asistira za Abu Treku koji prizemnim udarcem dovodi Egipćane u vodstvo. Samo osam minuta kasnije, u 69. minuti, novi pogodak za Faraone. Nakon što je lob Moteaba prvotno odsjeo na gredi, lopta se ponovno odbija do Moateba koji je posprema u mrežu za konačnih 3-1.

U drugom susretu, između Maroka i Libije, Zeleni Ilije Lončarevića uspjeli su doći do svog prvog boda na turniru. Marokanci su dominirali tijekom cijelog susreta, a najveću priliku propustili su u 15. minuti kada je Yaacoubi pogodio gredu Libijaca. Ipak, do kraja susreta nisu uspjeli doći do pogotka, koji im ionako ne bi osigurao četvrtfinale, no ovako turnir završavaju sa svega dva boda, sa samo jednim primljenim ali i bez postignutog pogotka.

S druge strane, Libija unatoč samo jednom osvojenom bodu, ima razloga za zadovoljstvo, budući da je prikazala ogroman napredak u igri, no pitanje je hoće li u libijskom Savezu imati dovoljno strpljenja s Lončarevićem na klupi.

Egipat će tako u četvrtfinalu igrati sa drugoplasiranom reprezentacijom skupine B, dok Obala Bjelokosti ide na pobjednika skupine B.