Prvak pao u posljednjoj četvrtini

Bruno Blumenschein • četvrtak, 20.04.2006.

Zadar je u prvoj utakmici zavšnice Goodyear lige izgubio od Partizana s 93:81 nakon što su 33 minute držali, objektivno jaču momčad iz Beograda u egalu. Kod pobjednika su po 17 poena postigli centri, Perović i Milojević, dok je Zadrane predvodio Todor Gečevski sa 27 poena i 16 skokova...

Oslabljeni Zadar je u četvrtfinalu regionalne lige zasluženo izgubio od Partizana za što je najzaslužniji period od 33. do 37. minute kada Tripković i Cummings namještaju ruku i pogađaju tri uzastopne trice, a s druge strane Gečevski ostaje bez prave potpore suigrača. Zadar je u Sarajevo došao bez tri važna igrača, ozlijeđenih Jubya Johnsona i Jakova Vladovića, te Josipa Sesara, koji nema pravo igranja za Zadrane u Goodyear ligi.

Početak je donio agresivan pristup favoriziranog Partizana koji je došao do prednosti od 19:12, ali Zadrani "pokazuju zube" i serijom 8:0 prebacuju vodstvo na svoju stranu. Pokretljiva obrana i zaustavljanje Partizanovih centara se pokazalo kao najbolji recept za držanje vodstva, a trica Damira Tvrdića (12/12 slobodna bacanja) za 26:30 je ponudila nadu za mogućnost zadarske pobjede.

Mogu Zadrani žaliti za propuštenom šansom za iznenađenje jer su veći dio utakmice igrali kvalitetnu obranu, prvenstveno na Milojeviću (3/8 šut), koji je iskustvom i kvalitetom uspijevao iznuditi osobne prekršaje i postići 10 poena s crte za slobodna bacanja, a u najvažnijim trenucima je imao pomoć od Perovića, kako u kvalitetnoj napadačkoj igri tako i u skoku.

Zadar je držao utakmicu u neizvjesnosti kroz tri četvrtine, ali Partizan agresivnijom obranom pred kraj treće četvrtine uspijeva ostaviti hrvatskog prvaka bez postignutog koša u posljednje dvije minute, dok Bogdanović i Perović rade seriju od 8:0 za 66:60 prednost crno-bijelih na kraju treće dionice.

Teško je povjerovati da jedna šuterska momčad kao Zadar može pogoditi samo dvije trice od 20 pokušaja, ali se i to moglo vidjeti danas na Skenderiji. Prednjačili su Siniša Štemberger sa šest bezuspješnih pokušaja i Dean Oliver s četiri šuta iza crte 6,25. Partizan je u tom segmentu imao Tripkovića s četiri ubačena dalekometna šuta, koja su i prelomila utakmicu kod rezultata 72:66 u 33. minuti.

Todor Gečevski je bio nerješiva zagonetka za obranu Partizana i s double-double učinkom od 27 poena i 16 skokova bio prvi čovjek susreta. Potvrdio je to i pljesak dvorane "Mirze Delibašić" minutu prije kraja, kada popularni Gec napušta igru. Partizan je imao pet dvoznamenkastih strijelaca, ali centarski par Milojević-Perović je bio najefikasniji. Treba izdvojiti i mladog Uroša Tripkovića, koji je ubacio šut svaki puta kada je bilo najpotrebnije za njegov sastav.

"Dok smo imali snage, s ovakvim sastavom smo držali Partizan u neizvjesnosti i to 30 minuta. Nakon toga smo pali, nije nas služio niti šut i na tome moramo poraditi.", rekao je trener Zadra Vlado Vanjak nakon završetka utakmice.

Iako je utakmica bila u ranijem terminu (16:30 sati), sarajevska publika je u pristojnom broju došla vidjeti susret Partizana i Zadra, a Zadru su podršku davali i njegovi navijači, pripadnici Tornada. Ipak, najzanimljiviji trenuci za gledatelje su bili minute odmora s atraktivnim cheerleadersicama, kojima su se mogle pridružiti i splitske plesačice po atraktivnosti.

Partizan tako u polufinalu Goodyear lige čeka pobjednika iz susreta Cibona-Hemofarm, koji je na rasporedu u petak (16:30 sati).