Hrvatski treneri pokorili Europu

Branimir Korać • četvrtak, 01.12.2005.

Sva trojica hrvatskih trenera koji su bili u akciji u srijedu, upisali su pobjede. Velimir Perasović u svom debiju na klupi Taua slavio je na gostovanju u Trevisu. Jasmin Repeša izborio je tešku pobjedu protiv Strasbourga, a Neven Spahija zaslužuje veliki pljesak zbog ogromne pobjede na gostovanju kod Efes Pilsena...

Velimir Perasović na klupi Tau Ceramice startao je pobjedom. Iako je u Treviso otputovao bez Roka Ukića i s ne potpuno spremnim Erdoganom, Tau je slavio u produžetku 96:92. Većim dijelom susreta gosti iz Vitorije bili su u vodstvu. Krajem prvog poluvremena imali su visokih 54:35 i činilo se kako će lako slaviti. No, Benetton preslaguje redove i u završnici hvata goste. Serija slobodnih bacanja Zisisa i Prigionija odvodi susret u produžetak. U dodatnih pet minuta nezadrživi su Scola, Jacobsen i Erdogan i Tau zasluženo slavi 96:92.

Slika 2 od 3.

Kod Tau Ceramice istakli su se Serkan Erdogan s 21 poenom (6/12), Kornel David s 18 poena (7/11) i sedam skokova i Pablo Prigioni s pet skokova i deset asistencija. Kod domaćina Petar Popović 20 poena (7/14) i deset skokova i Marco Mordente s 18 poena (5/9) i osam skokova.

"U drugom poluvremenu Benetton je odigrao odlično u obrani i vratio se u utakmicu. Imali smo problema s prekršajima, a i teško je igrati samo s jednim playmakerom. Prigioni je morao igrati gotovo cijelu utakmicu obzirom da su i Ukić i Vidal bili van sastava. Ova momčad ima veliki potencijal. Ako odigramo obranu kao u prvom poluvremenu, možemo jako visoko", izjavio je nakon susreta novopostavljeni trener Taua Velimir Perasović.

Climamio se pošteno namučio kako bi izborio pobjedu protiv Strasbourga u Francuskoj. Repešina momčad slavila je 78:75 nakon 40 minuta velike borbe. Domaćin je najvećim dijelom susreta bio u vodstvu, a tri minute prije kraja vodio je 69:64. Tada Climamio radi seriju 10:3, ali Strasbourg odgovara tricom Younga za 75:74. Ipak, nakon slobodnih bacanja Travisa Watsona i zakucavanja Belinellija Climamio odlazi na 78:75 i upisuje treću pobjedu.

U sastavu iz Bologne istakli su se Marco Belinelli s 23 poena (8/13) i Kiwane Garris sa 14 poena (4/10) i šest asistencija. Dalibor Bagarić za 22 minute ubacio je sedam poena (2/5) uz tri skoka. Kod domaćina Alvin Young 20 poena (8/16) i pet skokova i Ricardo Greer 13 poena (4/7), devet skokova, sedam ukradenih lopti i pet asistencija.

"Bila je to vrlo teška utakmica, baš kako smo i očekivali. Strasbourg je vrlo dobra momčad, posebice na svom terenu. U posljednjoj četvrtini uspjeli smo napraviti preokret, ali nijedna momčad neće ovdje lako slaviti. Presudilo je naše iskustvo. Deset godina igramo Euroligu dok je Strasbourgu ovo premijera. U ovom natjecanju vrlo je važno iskustvo", komentirao je nakon susreta Jasmin Repeša.

U samoj završnici pobjedu je izborio i Olympiakos u Ateni protiv Prokoma 70:65. Poenima Hatzisa i Seibutisa s linije slobodnih bacanja Olympiakos je napravio završnu seriju 7:0 i otišao do pobjede.

Kod Olympiakosa bolji od ostalih bili su Hatzis s 19 poena (6/13) i Tyus Edney s 12 poena (3/9). Andrija Žižić za 14 minuta ubacio je pet poena (2/3) uz četiri skoka. Kod gostiju iz Sopota Christian Dalmau 21 poen (6/11), Filip Dylewicz deset poena (4/6) i šest skokova te Goran Jagodnik 11 poena (3/12) i 12 skokova.

"Jako smo željeli ovu pobjedu. Dali smo sve od sebe i bili bolji u završnim minutama. Što se moje igre tiče, samo želim u svakoj utakmici što više doprinijeti pobjedi. Nisam ja bitan, bitna je momčad", rekao je junak pobjede domaćina Nikos Hatzis.

Slika 1 od 2.

Neven Spahija radi sjajan posao u Lietuvos Rytasu. Nakon što je svladao na gostovanju Barcelonu, Lietuvos je nanio i prvi poraz Efes Pilsenu i tu Istanbulu na impresivan način 72:51. Ova pobjeda ima i jači značaj ako se zna da Efes Pilsen nije u Abdi Ipekçi Areni upisao poraz u posljednjih 21 utakmici. Osim poraza, Efesovog trenera može zabrinuti i ozljeda Kaye Pekera koji je zbog problema s prepoinama ranije završio utakmicu.

Najbolji u sastavu Lietuvosa bili su Robertas Javtokas s 15 poena (7/15) i sedam skokova te Simas Jasaitis s 13 poena (5/7) i osam skokova. Kod domaćina Nikša Prkačin bio je jedina svijetla točka. Za 35 minuta ubacio je 16 poena (8/17) uz sedam skokova i dvije ukradene lopte. Marko Popović nije bio raspoložen. Za 16 minuta ubacio je pet poena (1/6).

"Odigrali smo najbolju utakmicu ove sezone. Znali smo njihove slabije strane i potpuno ih iskoristili, sve je išlo onako kako smo planirali. Moji igrači jako su puno radili u obrani i potpuno su zaslužili ovu pobjedu", zadovoljno je ustvrdio Spahija nakon susreta.

CSKA je čvrstom obranom slomio Real i u Moskvi slavio 64:52. Real je bolje otvorio utakmicu, ali sredinom prvog poluvremena upao je u "crnu rupu" i CSKA serijom 18:0 preuzima vodstvo 29:27. U drugom poluvremenu Moskovljani još podižu nivo igre i brzo bježe na desetak poena prednosti koje ne ispuštaju do kraja susreta.

Kod CSKA istakli su se David Vanterpool s 15 poena (7/11) i David Andersen s 13 poena (5/8) i pet skokova. Kod gostiju iz Madrida Igor Rakočević s 13 poena (5/9) bio je jedini s dvoznamenkastim brojem ubačenih poena. Marko Tomas u 13 minuta ubacio je tri poena (1/3) uz dvije asistencije.

"Loše smo otvorili utakmicu. Bili smo iznenađeni Realovom čvrstom obranom s dosta kontakta i trebalo nam je vremena da se priviknemo. Kada smo se uspjeli vratiti u utakmicu ostali smo bez važnog visokog igrača Matjaža Smodiša i morali smo u drugom poluvremenu igrati sa četiri mala igrača. Zadovoljan sam kako su igrači odreagirali. Odigrali smo utakmicu srcem i zasluženo slavili", rekao je nakon susreta Ettore Messina, trener CSKA.