Vujčić ponovno povukao u telavivskom trileru

Branimir Korać • petak, 02.12.2005.

Poslastica petog kola Eurolige bio je dvoboj Maccabija i Armanija. U infarktnoj utakmici u Tel Avivu aktualni prvak Europe upisao je pobjedu protiv probuđenih Talijana tek nakon dva produžetka. Sjajnu utakmicu odradio je Nikola Vujčić, jedan od najzaslužnijih za pobjedu Maccabija...

Skupina A:

Slika 3 od 4.

Zmago Sagadin na klupi Union Olimpije startao je pobjedom. U Tivoliju su Ljubljančani ostvarili prvu ovosezonsku euroligašku pobjedu protiv blijedog AEK-a 81:72. Dolazak Sagadina na klupu vratio je gledatelje u dvoranu i Olimpija je uz bučnu podršku navijača upisala zasluženu pobjedu. Atenjani su solidno stajali na terenu i imali prednost koja je krajem treće četvrtine iznosila i sedam poena razlike. No, tada se budi Jimmy Oliver koji ubacuje sedam poena u Olimpijinoj seriji 9:0 i vraća ih u igru. U samoj završnici susreta Ljubljančani u transu rade 16:4 i odlaze do visoke pobjede.

Najbolji kod Olimpije bili su Oliver s 22 poena (5/9) i Vasilij Evtimov s deset poena (5/7) i pet skokova. Od hrvatskih igrača Vedran Morović za 17 minuta ubacio je osam poena (3/7) uz dvije asistencije, a Toni Dijan također za 17 minuta ubacio je šest poena (2/4) uz dva skoka i dvije osvojene lopte. Luka Žorić nije ulazio u igru dok je Joško Poljak bio van momčadi zbog ozljede. Kod AEK-a Taylor Coppenrath 21 poen (8/10) te Ioannis Kalampokis 14 poena (2/4). Slaven Rimac za 21 minutu nije pokazao previše agresivnosti u napadu. Ubacio je tek četiri poena (1/2) i uhvatio dva skoka.

"Ovo je bila ključna utakmica za nas i uspjeli smo slaviti. U Euroligi možeš slaviti jedino sa čvrstom obranom. Konačan rezultat ne prikazuje realno stanje na terenu. U završnici su moji igrači bili dosta nervozni, ali to se na sreću nije osjetilo previše. Ova pobjeda ostavlja nas u igri za drugi krug, ali pred nama je još jako puno posla ako mislimo napraviti bolji rezultat. Potrebna nam je velika serija pobjeda za vraćanje samopouzdanja koje bi nas diglo u Top 16", rekao je nakon susreta Zmago Sagadin.

Žalgiris je teže od očekivanja upisao pobjedu kod Bamberga 79:72. Zahvaljujući široj klupi Litavci su uspjeli doći do pobjede nakon što se nikako nisu uspjevali rezultatski odlijepiti od upornih Nijemaca. U zadnju minutu momčadi su ušle rezultatom 71:71, ali tada Žalgiris prvo tricom Masiulisa odlazi na 74:71, a zatim sigurne ruke sa slobodnih bacanja privodi susret kraju.

Kod Žalgirisa su se istakli Paulius Jankunas s 19 poena (5/6) i osam skokova i Darjuš Lavrinovič sa 16 poena (5/10), 12 skokova i četiri blokade. U sastavu Bamberga Demond Mallet 20 poena (8/14) i Spencer Nelson 15 poena (4/14) i deset skokova.

"Bila je to odlična utakmica. Bamberg nije niti u jednom trenutku popuštao, ali mi smo večeras pokazali svoju snagu. Jako smo željeli pobjedu i nismo dozvolili iznenađenje", izjavio je nakon susreta branič Žalgirisa Ed Cota.

Skupina B:

Slika 1 od 2.

U pravoj drami u Tel Avivu Maccabi je nakon dva produžetka tricom Willieja Solomona 2.4 sekunde prije kraja slavio 96:95 protiv Armanija. Vrlo teška utakmica za Maccabi koji još nije na svom vrhu forme. Armani je odigrao odlično, daleko bolje no prije tjedan dana u Zagrebu i mogao je čak i do pobjede. Maccabi je zahvaljujući odličnoj roli Nikole Vujčića u trećoj četvrtini preuzeo barem nakratko kontrolu nad utakmicom."Vujo" je u tom razdoblju ubacio čak 16 od svojih 26 poena. U posljednjem porodužetku Milano ima prednost 95:93, ali Solomon se dvije i pol sekunde do kraja diže na trici i ubacuje za pobjedu.

Nikola Vujčić odigrao je odlično i ubacio 26 poena (9/19) uz devet skokova i šest asistencija. Uz njega se istakao Maceo Baston s 13 poena (3/4) i deset skokova. Kod gostiju iz Milana Massimo Bulleri 26 poena (8/21) i 11 skokova te Dante Calabria 15 poena (4/8) i sedam skokova.

"Trener je odredio akciju za mene i rekao mi da pobam otići na ulaz. Odmah sam vidio da me čekaju pod košem i zato sam se odlučio za tricu i ušla je. Imali smo veliku podršku navijača cijelim tijekom susreta i to nam je pomoglo", izjavio je nakon susreta Solomon.

Skupina C:

U derbiju začelja skupine C Partizan je u Beogradu upisao svoju prvu euroligašku pobjedu. Beograđani su svladali Ülker 85:69. Ključni trenuci susreta odvijali su se krajem treće i početkom posljednje četvrtine kada Partizan serijom 27:3 preokreće Ülkerovih 52:44 i odlazi do pobjede.

Najbolji u sastavu Partizana bili su Nikola Lončar s 21 poenom (6/16), šest skokova i pet asistencija te Dejan Milojević s 20 poena (9/15) i 13 skokova. Kod gostiju Ibrahim Kutluay 19 poena (7/14) te Omer Onan 14 poena (3/7). Drago Pašalić igrao je osam minuta i ubacio četiri poena (1/5) uz dva skoka.

"Zadovoljan sam ovom pobjedom koja je došla u pravo vrijeme. Ona će nam dati dodatnu motivaciju u nastavku natjecanja, a i ostavlja nas i u igri za Top 16. Milojević je pokazao da izlazi iz krize, a odličan je bio i Peković koji je pokazao kako bi mogao biti novi Zoran Savić. Što se utakmice tiče, pitanje pobjednika smo riješili kada smo zaustavili Kutluaya", rekao je trener Partizana Dušan Vujošević.

U do posljednjih trenutaka neizvjesnom susretu Montepaschi je svladao Pau Orthez sa 77:72. U samoj završnici domaćin tricom Harrisona bježi na 76:72 i odlazi do pobjede.

Slika 2 od 3.

Kod Siene istakli su se Andrea Pecile sa 17 poena (6/10) i Benjamin Eze s 12 poena (5/5) i osam skokova. Kod gostiju Loonie Cooper 16 poena (4/9) te CC Harrison 16 poena (4/8).

"Vodili smo većim dijelom susreta, ali nismo uspijevali završiti posao. Nije bilo jednostavno, Pau Orthez je vrlo dobra momčad. Dobar posao odradili su i igrači s klupe koji su davali svježinu našoj igri", komentirao je trener Montepaschija Carlo Recalcati.

Unicaja je u odličnoj utakmici nanijela prvi poraz Panathinaikosu slavivši 82:79. Momčad iz Malage imala je čistu situaciju sredinom susreta, vodila je 17 razlike, ali Panathinaikos se vraća i u neizvjesnoj završnici ipak gubi utakmicu. Presudila je mirnoća domaćih igrača s linije slobodnih bacanja.

Domaću momčad predvodili su Marcus Brown s 21 poenom (6/13) te Carlos Cabezas sa 14 poena (4/9) dok su kod gostiju bolji od ostalih bili Vasilis Spanoulis s 23 poena (9/14) i šest skokova i Mike Batiste s 19 poena (8/11) i osam skokova.

"Ovo je bila vrlo važna utakmica za nas. Moramo na svom parketu bilježiti sve pobjede, a ova nad Panathinaikosom je jako vrijedna. U prvom poluvremenu smo igrali odlično i to nam je donijelo prednost. Kasnije smo zbog velikog umora izgubili koncentraciju, ali na kraju ipak uspjeli slaviti", izjavio je branič Unicaje Bernie Rodriguez.