Orkan Profectus najbolji na Kutiji 2005. godine

Branimir Korać • četvrtak, 29.12.2005.

U svom šestom finalu Orkan je došao do naslova pobjednika Kutije šibica po prvi puta. 2005. godine momčad pod vodstvom legendarnog Mirka Đinkića u infarktnom finalu svladala je na sedmerce borbenu Megakop Konobu "Luka" sa 6:4 nakon što je rezultat u 40 minuta glasio 3:3...

35. finale Kutije šibica bilo je više nego uzbudljivo. Briljantna predstava Orkan Profectusa i Megakop Konobe "Luka" ispunilo je sva očekivanja brojnih ljubitelja malog nogometa. Sedam sekundi dijelilo je Megakop od velikog iznenađenja i pobjede nad prvim favoritom turnira, ali Korab Morina, najbolji igrač ovogodišnje Kutije, poravnava na 3:3 i donosi svom sastavu sedmerce.

Slika 1 od 1.

Počelo je sjajno po Orkan. Već na isteku prve minute Dervišagić ostaje zaboravljen na drugoj stativi i lopta odlazi iza leđa večeras odličnog Silvija Čavline. Orkan već u ranoj fazi pokazuje zašto je favorit u ovom finalu, pokazuje kako je uigraniji i opasniji.

No, Megakop se ne predaje samo tako. Već u trećoj minuti Branko Hucika izvodi korner i na prvoj stativi pronalazi Marija Kralja koji poravnava na 1:1.

Nakon poravnanja Megakop se povlači na svoju polovicu, Orkan ima potpunu inicijativu i niže prilike. Posebno opasan bio je jaki Robert Hertl, ponajbolji igrač Prve HMNL, koji je sjajno otvarao prostor suigračima i opasno prijetio iz daljine. U 14. minuti momčad Mirka Đinkića ponovo vodi. Zdravko Mavrović, legenda hrvatskog hakla, sve radi sam, navlači dvojicu igrača Megakopa i onda sjajno upošljava Tina Lovrekovića koji iz poluvoleja gađa malu mrežicu.

Slika 3 od 4.

Nisu prošle niti dvije minute i Megakop je ponovno u igri. Nova neopreznost u obrani Orkana što koristi Goran Vlaović i poravnava na 2:2 i s tim rezultatom se odlazi na odmor.

U drugi dio Orkan ulazi odlučnije, ali i nervoznije. Već nakon dvije minute igre Morina gubi živce i laktom pogađa Kralja u glavu i zarađuje dvije minute. Megakop pokušava iskoristiti brojčanu prednost, ali Orkan se dobro brani i promjena nema.

29. minuta donosi miris iznenađenja. Krasna akcija Vlaovića i Mazarekića rezultira pogotkom nekadašnjeg Dinamovog juniora za vodstvo Megakopa 3:2.

Četiri minute do kraja susreta Orkan kreće na sve ili ništa. Đinkić povlači s parketa Stojkića i Morina preuzima ulogu igrača-vratara. Prednost od jednog igrača u polju donosi ploda, Orkan niže brojne prilike, ali Hertl, Lovreković i Mavrović ne pogađaju iz situacija iz kojih je teže promašiti nego pogoditi.

Kada se činilo da je sve gotovo, Morina od svog gola vuče brzu akciju, odigrava dupli pas s Dervišagićem i zaboravljen pogađa za 3:3 svega sedam sekundi prije kraja susreta!

Slika 2 od 3.

Uslijedili su kazneni udarci gdje su uspješniji bili igrači Orkana. Bez problema pogađaju Lovreković, Capar i Hertl dok Stojkić brani udarac ponajboljem igraču Megakopa Vjeki Škrinjaru. Pogodak za Megakop iz kaznenog udarca postigao je Bičanić.

Bilo je to šesto finale Orkana i prva osvojena Kutija. Mirko Đinkić osvojio je bezbroj turnira, s Orkanom osvojio naslov prvaka Hrvatske, a sada ima i ono do čega mu je bilo najteže doći - Kutiju. Za najboljeg igrača ovogodišnjeg turnira proglašen je Korab Morina, 21-ogodišnji playmaker Orkana dok je najbolji vratar Dragan Stojkić također iz Orkana.