NBA playoff: Veličanstveni LeBron, Spursi pregazili Kingse

Bojan Poturica • nedjelja, 23.04.2006.

Prve utakmice NBA doigravanja ponudile su prvi susret LeBrona Jamesa u doigravanju, a 21-godišnje krilo je oduševilo ubilježivši triple-double koji je vodio Cavalierse. San Antonio Spursi su deklasirali Sacramento Kingse...

Cleveland Cavaliers - Washington Wizards 97:86 (1-0)
Cleveland Cavaliersi pobijedili su Washington Wizardse u prvom susretu doigravanja rezultatom 97:86, a LeBron James je briljirao u svojoj prvoj playoff utakmici. James je vodio Cavse sa 32 koša, 11 asistencija i 11 skokova čime je stigao do triple-double. Jedina dva igrača koja su prije LeBrona upisala triple-double u playoff debiju bili su Magic Johnson (1980.) i Johnny McCarthy (1960.).

"Ništa što napravi me ne može iznenaditi. Jednostavno je odličan igrač. On je savršen luksuz za imati znajući da može izaći na parket i upisati takve brojke", izjavio je Zidrunas Ilgauskas (10 koševa, 6 skokova). Osim LeBrona, najbolje su kod Cavaliersa odigrali Donyell Marshall (19 koševa, 7 skokova) i Eric Snow (14 koševa). Larry Hughes je postigao samo dva koša protiv svoje bivše momčadi uz šut 1-9 iz igre, ali je njegova zamjena Ronald Murray (10 koševa, 5 skokova) bio solidan.

Kod Wizardsa su se najviše istaknuli Gilbert Arenas (26 koševa, 6 skokova), Jared Jeffries (15 koševa, 5 skokova) i Antonio Daniels (14 koševa, 6 asistencija, 5 skokova. "Najviše me je zasmetalo što moja momčad nije igrala onako kako je trebala igrati. Cavaliersi jesu, no mi nismo proveli što smo se dogovorili", rekao je trener Wizardsa Eddie Jordan.

Cleveland je nakon prve četvrtine imao +11, a na poluvremenu je vodio 14 koševa. Cavsi su imali čak 52 skoka, naspram 36 skokova Wizardsa. Idući susret na rasporedu je u utorak.

San Antonio Spurs - Sacramento Kings 122:88 (1-0)
San Antonio Spursi su na spektakularan način započeli obranu naslova prvaka. Prvaci su bili toliko dobri da su Kingsi već na poluvremenu mogli razmišljati o drugoj utakmici s obzirom da je San Antonio imao 34 koša prednosti i vodstvo 73:39. Sprusi su šutirali čak 68% iz igre u prvom poluvremenu, te su postigli osam trica, a i jedno i drugo su rekordi kluba u doigravanju.

"To je doigravanja pa sm svi fokusirani i motivirani. Svi su bili spremni. Nećemo šutirati tako svaku noć, ali ovo je bio dobar osjećaj. Druga utakmica će biti potpuno drukčija", izjavio je Tony Parker koji je vodio domaćine s 25 koševa. Ipak, najveće iznenađenje bio je Nick Van Exel koji se nije naigrao za vrijeme regularnog dijela sezone. Van Exel je postigao 11 koševa u drugoj četvrtini koju su Spursi dobili 41:15. Vrlo je dobar pod košem bio Nazr Mohammed (18 koševa, 8 skokova).

Nijedan igrač Spursa na parketu nije proveo više od 25 minuta što sigurno neće smetati trenera Gregga Popovicha. Mike Bibby (17 koševa) i Ron Artest (16 koševa) su vodili Sacramento, no Artest je šutirao samo 7-21 iz igre. "Pregazili su nas. Bili bismo frustrirani da smo igrali protiv momčadi koja nije osvojila naslov prvaka. No oni su aktualni prvaci tako da su bili motivirani. Morat ćemo nešto promijeniti u drugom susretu", izjavio je Bonzi Wells.

Druga utakmica će biti odigrana u utorak.

Miami Heat - Chicago Bulls 106:101 (1-0)
Miami Heat nadigrao je Chicago Bullse u prvom susretu. Iako su domaćini imali problema, Dwayne Wade je preuzeo stvar u svoje ruke u posljednjoj četvrtini te je Miami slavio 106:101 i tako poveo u seriji.

Wade je postigao 14 od svojih 30 koševa u posljednjoj četvrtini kad su Bullsi stigli do minimalne prednosti. Wade je tome dodao 11 asistencija i tri ukradene lopte. Iako je Wade imao dosta problema protiv Bullsa u regularnoj sezoni, odigrao je upravo onako kako je njegov trener Pat Riley očekivao prije susreta: "Veliki igrači će uvijek pronaći odgovor za svaku obranu kad povećate ulog. A Dwayne je igrač za velike utakmice." Fantastično je odigrao Shaquille O'Neal (27 koševa, 16 skokova, 5 blokada) koji se očito tijekom regularnog dijela štedi za doigravanje.

"Previše Wadea i Shaqa danas", izjavio je Chris Duhon. Ipak, Bullsi su imali svoje šanse nakon što su gubili 13 razlike na poluvremenu i trebaju biti zadovoljni s obzirom da su pokazali da se ravnopravno mogu nositi s Miamijem kojemu je cilj osvajanja naslova NBA prvaka. Ben Gordon (35 koševa) je bio najbolji igrač "bikova". "Ne postoje moralne pobjede u ovom dijelu sezone. Moramo pronaći način da ih zaustavimo. U prvom su poluvremenu postigli previše lakih koševa, a na kraju smo izgubili neke važne lopte", izjavio je Gordon.

Osim Wadea i O'Neala, vrlo dobar kod Miamija bio je Jason Williams s 17 koševa. Kod Bullsa su se istaknuli Andreas Nocioni (18 koševa, 16 skokova) i Kirk Hinrich (19 koševa, 8 asistencija). Drugi susret je na rasporedu u ponedjeljak.

Los Angeles Clippers - Denver Nuggets 89:87 (1-0)
Prva utakmica Los Angeles Clippersa u playoffu nakon devet godina odsustva bila je uspješna za domaćine. Clippersi su pobijedili Denver Nuggetse 89:87 nakon što je Vladimir Radmanović 59 sekundi prije kraja pogodio dva bacanja za konačnih 89:87.

Rezultat se do kraja nije mijenjao iako je Carmelo Anthony promašio tri šuta nakon toga. Elton Brand (21 koš, 8 skokova, 5 asistencija, 4 blokade) je odigrao vrlo dobro u svojoj prvoj playoff utakmici karijere. Sam Cassell (19 koševa, 7 asistencija) je bio standardan, a veliki doprinos dali su Chris Kaman (15 koševa, 13 skokova) i Cuttino Mobley (17 koševa, 6 skokova).

Anthony je vodio Nuggetse s 25 koševa, ali je šutirao samo 9-26 iz igre. Andre Miller je također dodao 25 koševa uz šest asistencija. Ova utakmica potvrdila je očekivanja stručnjaka, a to je da će ova serija biti jako izjednačena. Iduća se utakmica igra u ponedjeljak u Los Angelesu.