NBA: Sunsi slavili u LA-u, Wade donio prednost Miamiju

Bojan Poturica, Bruno Blumenschein • subota, 13.05.2006.

Phoenix Sunsi upisali su važnu pobjedu u trećem susretu polufinala Zapadne konferencije na gostovanju kod Los Angeles Clippersa te su tako vratili prednost domaćeg terena. Dwayne Wade je pak vodio Miami Heat do slavlja u New Jerseyu...

Los Angeles Clippers - Phoenix Suns 91:94 (1-2)
Nakon što su upisali pobjedu u drugom susretu u Phoenixu, Los Angeles Clippersi nisu uspjeli obraniti prednost domaćeg terena u trećem susretu. Sunsi su slavili 94:91 iako Steve Nash nije odigrao na dosadašnjoj razini.

Shawn Marion (32 koša, 19 skokova, 4 ukradene lopte) i Tim Thomas (19 koševa, 14 skokova) vodili su Sunse koji su ovaj put bili ravnopravni u skoku (47:46 za Clipperse) nakon poražavajuće prednosti od 57:26 za Clipperse u drugom susretu. Sunsi su utakmicu zaključili serijom 12:6, a sve je započeo Marion koji je tricom izjednačio rezultat na 85:85 dvije minute i 58 sekundi prije kraja. Nash je dodao 12 koševa i deset asistencija, dok je Raja Bell upisao 14 koševa. Boris Diaw (17 koševa, 7 asistencija, 6 skokova, 4 blokade) je bio svestran kao i obično.

Elton Brand je briljirao kod Clippersa te je upisao 20 koševa, devet skokova, osam asistencija i pet blokada. Vladimir Radmanović je dodao 18 koševa, dok je Cuttino Mobley postigao 14. Sunsi su zadržali Sama Cassella na samo šest koševa uz šut 2-10 iz igre. Interesantno je napomenuti da je Cassella čuvao Marion koji je drugi najviši igrač Sunsa, ali mu je zato onemogućio njegovu standardno ubitačnu igru leđima košu.

New Jersey Nets - Miami Heat 92:103
Dwayne Wade je još jednom potvrdio zašto je jedan od budućih superzvijezda NBA lige. Odveo je svoju mmčad na prednost od 2-1 čime su vratili prednost domaćeg terena, koji nema preveliko značenje u ovom polufinalu Istoka. Wade je postigao 30 poena, imao 10 asistencija i uhvatio sedam skokova, ali je pola svojih koševa postigao kada je bilo najbitnije, u posljednje četiri i pol minute. Uz to, vratio se u igru nakon što ga je Vince Carter pogodio u lice laktom i pomogao Miamiju da se vrati u utakmicu.

Kada je Wade napustio teren, Netsi su napravili 15-0 seriju i stigli od 49:56 do 64:56. Seriju je predvodio odlični Carter, koji je utakmicu završio s velika 43 poena, šest skokova i tri asistencije, ali i nekoliko važnih izgubljenih lopti u završnici susreta. Povratkom Wadea, Miami se vratio i poveo na početku posljednje četvrtine najviše zahvaljujući ponovno- Wadeu.

"Jako, jako jedinstven igrač. On uspjeva igrati tako da sve izgleda jednostavno, a zapravo nije.", rekao je poslije utakmice trener gostiju Pat Riley. Wadeu je najviše pomagao Shaquille O'Neal s 19 poena i devet skokova, dok je Carterova pomoć zakazala i tek je Richard Jefferson ubacio 17 koševa, ali niti jedan u odlučujućih 12 minuta. Jason Kidd je bio blizu triple-double učinka s 10 poena, 12 asistencija i osam skokova, ali niti to nije pomoglo Netsima za koje Zoran Planinić ponovno nije ulazio u igru.

Četvrta utakmica je u nedjelju, ponovno u New Jerseyju.