Egipćani u finalu uz pomoć 12. igrača

Petar Plevnik • utorak, 07.02.2006.

U drugom polufinalnom susretu, Egipat je zasluženo, ali i uz sudačku pomoć, svladao Senegal sa 2:1, plasiravši se tako u finale, u kojem će igrati sa Obalom Bjelokosti...

Pred 70 000 fanatičnih navijača na Međunarodnom stadionu u Cairu, Egipćani su s puno muke izborili finalni susret protiv Obale Bjelokosti. Iako je Egipat zasluženo slavio, osim publike, 12. igrač Egipćana bio je i kamerunski sudac Divine Evehe, koji je u 89. minuti, pri rezultatu 2:1 za Egipat, "zažmirio" nakon očitog prekršaja egipatskog braniča Saida na Henriju Camari u šesnaestercu Egipta.

Egipćani su u vodstvo došli u 37. minuti, iz najstrože kazne, koju je realizirao Ahmed Hassan, nakon što je Mendy u vlastitom 16-ercu igrao rukom. Hassan je, zbog preranog utrčavanja egipatskih igrača u 16-erac, morao ponoviti realizirani 11-erac. Iako, da je Kamerunac bio dosljedan morao je poništiti i drugo izvođenja Hassana, budući da je prilikom ponovnog izvođenja, bilo još evidentnije da su igrači Egipta prerano utrčali u 16-erac, no očigledno je domaći teren učinio svoje.

Vezane vijesti

Egipat je sjajnu priliku za drugi pogodak propustio u 50. minuti, nakon što je udarac Abo Treke pogodio stativu. Kazna je stigla već u sljedećoj minuti, kada je Diatta sa desnog krila uputio sjajan centaršut na peterac Egipćana, a Niang iz trka, sjajnim trzajem glavom, svladao El Hadarija.

Utakmica je proticala bez većih uzbuđenja sve do 80. minute, kada je izbornik Egipta Hassan Shehata odlučio zamjeniti, na ovom turniru neprepoznatljivog, Mida. Tom prilikom, napadač Tottenhama još je jednom pokazao svoj katastrofalan karakter, zbog kojeg se ni u jednom klubu nije zadržao duže od sezone. Naime, prilikom izlaska sa terena Mido, koji se nikako nije mogao pomiriti sa izmjenom, tražio je dodatna objašnjenja od Shehate te je umalo došlo do fizičkog obračuna. Situaciju je ipak uspio smiriti legendarni napadač Egipćana Hossam Hassan.

I dok su još svi u nevjerici pratili šta se dešava na atletskoj stazi, na terenu je stigla satisfakcija za Shehatu. Zamjena za Mida, Amr Zaki, u svom prvom kontaktu s loptom, glavom postiže pogodak, i baca u sjenu Mida, odvodeći Egipćani u finale.

Do kraja susreta, osim nedosuđenog 11-erca, Senegal je veliku priliku za izjednačenje propustio u trećoj minuti sudačke nadoknade, kada je Issa Baa sa pet metara promašio okvir gola, i slavlje Egipćana moglo je početi.

Egiptu će susret sa Obalom Bjelokosti biti šesto finale Afričkog kupa nacija, i prilika da postanu prva reprezentacija koje je po peti put osvojila ovo prestižno natjecanje.

Afrički kup nacija, polufinale, 07.02.2006.
Egipat - Senegal 2:1