Drogba još jednom junak Slonova

Petar Plevnik • utorak, 07.02.2006.

U prvom polufinalu Afričkog kupa nacija između Nigerije i Obale Bjelokosti, zahvaljujući pogotku Didiera Drogbe iz 47. minute, Obala Bjelokosti osigurala je nastup u finalnom susretu...

Tako se napadač Chelsea, nakon odlučujućeg pogotka u maratonskom izvođenju jedanaesteraca protiv Kameruna, još jednom pobrinuo za naslov junaka susreta, donijevši svojim pogotkom Obali Bjelokosti drugi nastup u finalu, prvi nakon 1992.

Iako Obala Bjelokosti ni danas nije prikazala posebno dojmljivu igru, Slonovi su i u takvom izdanju zasluženo slavili protiv danas razočaravajuće slabe Nigerije. Sama utakmica više je nalikovala na prijateljski susret nego na polufinalni sraz ponajboljih afričkih selekcija. Iz prvog dijela treba tek izdvojiti pokušaj Drogbe iz slobodnog udarca, u osmoj minuti, kojeg je Enyeama neutralizirao bez većih problema.

Sam početak drugog dijela donio je riješenje susreta. Naime, već u 47. minuti, branič Nigerije Enakarhire loše je procijenio jednu dugačku loptu, što vješto koristi Drogba, te šalje loptu kroz noge Enyeame za vodstvo Slonova od 1:0.

Vidjevši da je vrag odnio šalu, nigerijski izbornik Augustine Eguavoen u 54. minuti umjesto Obi Mikela u igru uvodi i oporavljenika Jay-Jaya Okochu. Međutim, ni ulazak Okoche nije Super orlovima pomogao da do kraja susreta dođu do ozbiljnije prigode, kamoli do pogotka.

Tako je Obala Bjelokosti, po prvi puta nakon 1992., došla do finalnog susreta, u kojem će igrati protiv pobjednika večerašnjeg dvoboja između Egipta i Senegala.