Eto'o tragičar u nezapamćenom trileru

Petar Plevnik • subota, 04.02.2006.

Nakon promašaja Pierra Womea u petoj minuti sudačke nadoknade, koji ih je koštao odlaska na Svjetsko prvenstvo, sudbina se još jednom gorko poigrala sa Kamerunem. Ovaj put se tragičar zove Samuel Eto'o....

Ovo što se večeras dogodilo na Vojnom stadionu u Cairu, još će dugo biti upisano u anale, i to ne samo afričkog nogometa. Obala Bjelokosti plasirala se u polufinale, nakon boljeg izvođenja jedanesteraca, tek u 12. seriji!? Prethodno je svih 11 igrača, uključujući i golmane realizirao jedanaesterce, tako da je sve krenulo ispočetka. Loptu je na bijelu točku stavio Eto'o i poslao je daleko iznad grede vratara Tizije. Didier Drogba nije imao previše milosti i svojim pogotkom odveo je Slonove u polufinale. Tako je Obala Bjelokosti, nakon što je ostavila Kamerunce bez plasmana za Svjetsko prvenstvo, još jednom bila kobna za Kamerun.

Što se tiče regularnog dijela susreta, obje momčadi ušle su prilično oprezno u susret, tako da smo prvu pravu priliku vidjeli tek u 25. minuti. Golman Kameruna, Hamidou pogrešno je procijenio let lopte, koja dolazi do Drogbe, međutim njegov udarac odlazi preko gola.
Kamerun je najbolju priliku prvog dijela, imao preko Eto'oa u 40. minuti, no Tizije odbija njegov udarac.

Prvu priliku drugog dijela imao je Kamerun. U 55. minuti, nakon što je korner izveo Geremi, kapetan Kameruna Song puca glavom iznad gola. Kako se bližio kraj utakmice tako je tempo sve više padao i do kraja susreta jedino vrijedi izdvojiti udarce Kolo Tourea iz 88. minute, koji je s gotovo 40 metara, pogodio gol Hamidou, te udarac Atoube koji je golman Obale Bjelokosti Tizije izvadio ispod grede.

I onda u prvom produžetku, u svega pet minuta, vidjeli smo dva gola. U drugoj minuti, nakon jednog izleta Hamidoua u prazno, udarac Aroune Konea završava na gredi, no drugi Kone, Bakarry Kone posprema odbijanac u mrežu Kameruna, za vodstvo Obale Bjelokosti.
Tek što je Kamerun krenio s centra, Geremi je sjajnim udarcem s vrha 16-erca, uzdrmao gredu vratara Tizia. No samo dvije minute kasnije, izjednačenje. Makoun je jednu "svijeću" u 16-ercu Obale Bjelokosti spustio do usamljenog Meyonga, koji sa pet metara zabija za 1:1. Kako se do kraja produžetaka rezultat nije mjenjao, pristupilo se izvođenju jedanaesteraca.