Enyeama izbacio branitelja naslova

Petar Plevnik • subota, 04.02.2006.

U trećem četvrtfinalnom susretu Afričkog kupa nacija, Nigerija je tek nakon osam serija jedanaesteraca izbacila branitelja naslova Tunis. Junak dana je nigerijski golman Vincent Enyeama, koji je Tunižanima obranio četiri jedanaesterca...

Iako je nakon što pobjednika odluče jedanaesterci teško govoriti o zasluženosti pobjede, Nigerija je potpuno zasluženo otišla u polufinale i tako se osvetila Tunisu za poraz u polufinalu istog natjecanja od prije dvije godine, kada je upravo Tunis boljim izvođenjem jedanaesteraca otišao u polufinale.

Nigerija je susret otvorila na najbolji moguči naćin, ranim vodstvom. U šestoj minuti Boumnijel nije najbolje reagirao na udarac Martinsa, što koristi Obinna, i udarcem s 10-ak metara dovodi Nigeriju u vodstvo.

Samo sedam minuta kasnije, Tunis je propustio idealnu priliku da se vrati u susret. Nakon jednog dvojbenog starta braniča Nigerije Enakarhirea na Jaziriu, sudac pokazuje na najstrožu kaznu, međutim udarac Claytona Enyeama sjajno brani.

Nakon toga, Nigerija potpuno smiruje igru i svojom prepoznatljivom pas igrom nedopušta Tunižanima da organiziraju ozbiljniju akciju. Uostalom, dovoljno govori podatak da je prvo poluvrijeme završilo s posjedom lopte 61% - 39% za Nigeriju.

U drugi dio bolje ulaze Tunižani, koji već u 49. minuti dolaze do izjednačenja. Bouzaizizi šalje oštar centaršut na drugu vratnicu, gdje branič Hagui glavom zabija za 1:1.

Sjajnu priliku za novo vodstvo Nigerija je propustila u 67. minuti kada Obinna u izglednoj situaciji puca pored gola.
Tunižani će pak još dugo pamtiti 88. minutu, kada se Guemamdia probio u 16-erac Nigerije i kada se očekivala sigurna realizacija, pogađa samo vanjski dio mreže.

U produžecima nismo vidjeli puno toga, obje momčadi kao da su se unaprijed pomirile da će jedanesterci odlučiti putnika u polufinale. Tako je i bilo. Iako su Tunižani, zahvaljujući promašaju Yoboa iz prve i Ayile iz treće serije, imali prednost, Enyeama brani udarce Chedlija u trećoj i Benachoura u četvrtoj seriji, te se odlazi u dodatno raspucavanje. Za Nigeriju su sigurni bili Obi Mikel, Enyeama i Kanu dok je u osmoj seriji, udarac Bouaziza obranio Enyeama, osiguravši Super Orlovima polufinale a sebi naslov junaka dana.

Afrički kup nacija, četvrtfinale, 03.02.2006.
Nigerija - Tunis 7:6 (1:1)