Egipćani u polufinalu protiv Senegala

Petar Plevnik • petak, 03.02.2006.

U drugom četvrtfinalnom susretu, Egipat je u uzbudljivoj utakmici, očekivano svladao DR Kongo sa 4:1 te će se u utorak u polufinalu sastati sa Senegalom...

Iako pobjeda Egipta na prvi pogled zvuči uvjerljivo, Kongo je domaćinima pružio dostojan otpor i da su napadači Konga pokazali malo više umješnsosti rezultat je mogao biti obrnut. Ipak, Egipćani su bili spretniji i iako je krajnjih 4:1 malo previsok rezultat, zasluženo odlaze u polufinale.

Koliko će Kongo biti opasan protivnik pokazao je Lua-lua, kada je već u prvoj minuti iz teške situacije zatresao vratnicu Hadarijevoggola. Ipak, kako je utakmica odmicala Egipat je preuzeo inicijativu, dok se Kongo kao i u dosadašnjim utakmicama orijentirao na kontranapade.

Egipćani su u vodstvo došli u 32. minuti nakon što je Ahmed Hassan realizirao jedanaesterac. Prethodno je Zaki sapleten u šesnaestercu gostiju. Već u 41. minuti domaćini dolaze do 2:0. Shawki je proigrao Hossama Hassana a 39-godišnji kapetan domaćina, kojem je ovo bio 168. nastup za reprezentaciju, sjajnim udarcem svladao kongoanskog vratara.

I onda kad se to najmanje očekivalo, Kongo je smanjio rezultat. U jednoj gužvi pred egipatskim golom, Sakka je svladao vlastitog vratara za 2:1.

U drugi dio domaćini su ušli s namjerom da što prije postignu i treći pogodak i riješe sve dvojbe oko prolaska dalje. Dogodilo se to u 58. minuti, nakon što je Moaterb iskoristio pomutnju u obrani Konga i lako poentirao za 3:1.

Nakon trećeg pogotka Egipćani se povlače, prepuštajući u potpunosti sredinu terena Kongu. Matoumona i Lua-lua, propustili su nekoliko izglednih prilika a najbolju je Kongo imao u 77. minuti, kada je omaleni Mubala u maniri Ronaldinha promiješao pola egipatske obrane, no udarac je odsjeo na vratnici Egipćana. U tim trenucima, egipatska obrana pokazivala je veliku nesigurnost a posebice golman Hadari.

I onda u jeku pokušaju Konga da dođe do pogotka, Egipćani su došli do svog četvrtog pogotka, nakon što je Ahmed Hassan iz slobodnog udarca prevario vratara za konačnih 4:1.

Egipat će u polufinalu, koje je na rasporedu u utorak, igrati protiv Senegala.