Poraz je i dalje u modi

Bruno Blumenschein • srijeda, 18.01.2006.

Lošim pristupom i sukladno tome lošom igrom Cibona se predstavila u Milanu. U utakmici koja ih je mogla odvesti u drugi krug Eurolige, "cibosi" su upisali još jednu gostujuću katastrofu protiv momčadi koja je daleko od vrha europske košarke. Armani je apsolutno zasluženo slavio 84:64...

Kada je Marino Baždarić, u 24. minuti, pogodio tricu za zaostatak Cibone od samo pola koša (47:46), činilo se da Cibona može preuzeti vodstvo i nametnuti svoj ritam u utakmici. Međutim, nakon toga dvije naivno izgubljene lopte, a zatim i manjak koncentracije u skoku donose Armani Jeansu šansu da odu na velikih devet koševa razlike.

Novi priključak su stvorili odlični Baždarić i Scoonie Penn, ali šutersku seriju Shumperta nitko nije mogao zaustaviti. S vlastitih sedam uzastopnih poena odvodi Milano na nedostižnih 65:51 i utakmica je realno bila završena. Spomenuti ubačaj Penna je bio tek drugi pogodak iz igre američkog razigravača koji je utakmicu završio sa sedam poena i jako lošim šutem (2/14). Tako je i glavni igrač Cibone nastavio lošu formu, a vidljivo postaje sve indisponiraniji kako zbog suigrača tako i zbog vlastite forme.

Ponovno je Cibona primila preko 80 koševa od čega 30 u prvoj četvrtini kada ništa nije funkcioniralo kako treba, a igrači Milana su sve svoje šanse uspjeli iskoristiti. Iskusnog centra Giacoma Galandu se puštalo da bude sam na šutu za tri poena što nije propuštao kazniti, slično je bilo i sa Dante Calabriom koji vrijedi za jednog od najboljih talijanskih šutera. Sve nedostatke pravog centra u Ciboninoj momčadi je otkrio ulazak Josepha Blaira koji je završio s double-double učinkom od 11 koševa i isto toliko skokova. Ako već nema igrača u Ciboninim redovima da masom zaustavi centra talijanske momčadi, onda ne postoji opravdanje da se ne igra agresivnija obrana prije primanja lopta, u postavljanju.

Prvo poluvrijeme se može opisati kao- konfuzno. Nakon što je Milano izgradio prednost od 16 koševa, njihov trener Lino Lardo prelazi u obranu zonskog presinga poslije kojeg ostaju u zoni, što Cibona odmah kažnjava i vraća se na osam poena zaostatka. Ponovno je nakon ulaska dobro reagirao Ivan Perinčić koji postiže tricu, a dobro zatvara i obrambeni skok. Do poluvremena Bennett Davison postiže koš koji dovodi Cibonu na samo šest poena zaostatka, 45:39.

Drugo poluvrijeme Cibona otvara s agresivnijom obranom i prek šuteva Baždarića dolazi u egal, ali opisanim scenarijem uspijeva sve upropastiti. Vrlo su jednostavni argumenti koji su prevagnuli na stranu Armani Jeansa. Imali su 47 skokova, naspram 28 Ciboninih igrača i puno dužu listu raspoloženih strijelaca. Kada bi stalo Shumperta, Calabriu i Bullerija prebacili bi igru na Blaira pod košem, dok je i novi krilni centar Tyron Grant odigrao solidnu utakmicu ubilježivši 12 poena i 13 skokova. Kada dva protivnička centra imaju double-double učinke, a vaš najbolji igrač šutira 2/14 realne šanse za pobjedu nema.

Cibona se ovim porazom spustila na šestu poziciju s omjerom 5-6, za što je zaslužan i Olympiakos koji je na domaćem terenu porazio Lietuvos Rytas, ali rezultati iz druge dvije skupine idu na ruku vukovima koji imaju realne šanse za biti najbolja šestoplasirana momčad i tako proći u Top 16. Gostovanje u Milanu je tako nastavilo seriju visokih poraza, a već u subotu dolazi motivirani i sve bolji Zadar, dok slijedeći četvrtak gostuje velika Barcelona.