Cjelov sreće na Maccabijevom obrazu, tragičar Spahija

Bernard Jurišić • četvrtak, 09.02.2006.

Gomila uzbuđenja i neočekivanih rezultata pogodila je skupinu B u posljednjem kolu. Osim Cibone, kao veliki dobitnik iz zadnjeg kola izašao je i Maccabi, a tragičari večeri su Milano i Lietuvos Rytas Nevena Spahije...

Slika 1 od 2.

Posljednje kolo skupine B košarkaške Eurolige donijelo je čudesne preobrate. Maccabi i Cibona najveći su dobitnici, prvaci Europe jer su s potencijalnog trećeg, skočili na prvo mjesto skupine, a "vukovi" jer su se uz pomoć Olympiacosa, ugurali među najboljih 16 momčadi Europe.

"Cibosi" su se serijom od 4 poraza doveli u situaciju da uz eventualnu pobjedu protiv Efes Pilsena, navijaju za Olympiacos kod probuđenog Armanija. Grcima ova utakmica nije značila baš ništa, Talijani su pobjedom osiguravali do prije par kola nemoguć rasplet - prolazak među 16.

Pritisak na leđima Milaneza očito je bio prevelik. Olympiacos je pobijedio 84:75, a pobjeda se osim u Ateni, proslavila i u Zagrebu. Grke je predvodio Tyus Edney sa 17 poena i 9 asistencija. Andrija Žižić za 18 minuta imao je skromnih 1 poen i 2 skoka. Kod domaćina Shumpert je ubacio 26. Armani je tako umjesto među 16 najboljih, završio na samom dnu skupine B.

Maccabi je svoj posao protiv Barcelone odradio bez problema, pobjeda 88:72 ubilježena je prva, a zatim se čekalo na rezultate utakmica u Zagrebu i Sopotu. Nikola Vujčić ubilježio je 11 poena, 3 skoka i 6 asistencija u utakmici u kojoj je briljirao Maceo Baston s 19 poena i 14 skokova.

Slika 2 od 3.

Nakon dobrih vijesti iz Zagreba, čekale su se i one iz Poljske. A tamo je Prokom potopio momčad Nevena Spahije i pobjedom 75:73 stvorio Lietuvos Rytasu velike probleme. Umjesto prvog mjesta i pozicije prvog nositelja u ždrijebu drugog kruga, Litavci su pali na treće mjesto i u treću "zdjelu" na ždrijebu.

Prokom je vodio tijekom čitavog susreta i pobijedio znatno uvjerljivije od konačnog rezultata. Litavska momčad probudila se tek u posljednjoj četvrtini koju je dobila 21:11, ali prekasno za potpuni preokret. Jagodnik je za Prokom zabio 23, Mujezinović je kod Rytasa imao 13 poena i 11 skokova.

Skupina A zato nije donijela neka posebna uzbuđenja, jer je sve bilo riješeno i prije posljednjeg kola.

Tau Ceramica Velimira Perasovića "pregazila" je Strasbourg 80:54, uz 2 poena i 3 skoka Roka Ukića za 15 minuta. Sjajni Pablo Prigioni je bio motor španjolske momčadi s 10 poena, 11 asistencija i 9 osvojenih lopti - samo jednu udaljen od časti da bude drugi igrač u povijesti Eurolige s ostvarenim "trostruko-dvostrukim", nakon našeg Vujčića.

Repešin Climamio je u direktnom dvoboju pobijedio Žalgiris u Vilniusu 86:81 i zadržao drugo mjesto. Olimpija je na oproštaju od ovogodišnje Eurolige bila uvjerljiva protiv Benettona 95:77, a Bamberg je dotukao nemotivirani AEK u Ateni 65:51. Slaven Rimac ubacio je 11 poena, uz po 2 skoka i asistencije.