Četvrtfinale bez Talijana, istočna Europa uspješna

Marin Vuković • četvrtak, 16.03.2006.

Nakon jučerašnjeg prolaza Rapida iz Bukurešta, još su tri kluba iz istočne Europe izborila nastup u četvrtfinalu Kupa Uefe. Steaua, Levski i Zenit u dvije su utakmice bili uspješniji od svojih suparnika, dok su i posljednja dva talijanska kluba završili svoj nastup u ovom natjecanju...

Betis je u prvom susretu u Bukureštu izvukao vrlo povoljnih 0:0 i slovio za velikog favorita za prolazak među najboljih osam. Međutim, igrači Steaue nisu se složili s time i pružili su sjajan otpor španjolskom prvoligašu. Nakon prvog poluvremena bez pogodaka, Rumunji su u 54. minuti napokon pronašli put do mreže domaćina i to sjajnim pogotkom Banela Nicolite s oko 25 metara. Samo šest minuta nakon vodećeg pogotka gostiju uslijedio je novi šok za navijače Betisa. Joaquin je svoju nervozu platio crvenim kartonom i preokret je postao nemoguća misija.

Slika 2 od 3.

Brojčanu premoć na terenu Steaua je iskoristila na najbolji mogući način i dovršila utakmicu s još dva pogotka u mreži Pedra Contrerasa u razmaku od četiri minute. U 78. minuti precizan je bio Victoras Iacob, a u 82. ponovno Nicolita.

Bugarski Levski iz prvog je susreta s Udineseom donio također povoljnih 0:0 i današnjom pobjedom od 2:1 izborio četvrtfinale. Iako su Talijani prvo poluvrijeme riješili u svoju korist pogotkom Fernanda Tissonea, Bugari su u nastavku preokrenuli utakmicu u svoju korist. U 51. minuti Daniel Borimirov je izjednačio, a 12 minuta kasnije Igor Tomašić postigao ključni pogodak za domaće.

Palermo je u prvoj utakmici izborio veliku pobjedu protiv Schalkea, no jedan gol prednosti pokazao se ipak premalim kapitalom za ostanak u Kupu Uefe. Schalke je znatno ozbiljnije pristupio uzvratnoj utakmici i slavio s visokih 3:0, iako je do prvog pogotka došao tek u posljednjoj minuti prvog dijela, i to s bijele točke. U nastavku utakmice Larsen i Azaouagh dovršili su posao. Nakon eliminacije Rome, Udinesea i Palerma, Italija već nakon osmine finala više nema predstavnika u Kupu Uefe.

Slika 1 od 2.

Zenit je nakon podviga u Francuskoj i minimalne pobjede od 1:0 uspio i u uzvratu na svom stadionu zadržati tu prednost. Marseille pak svoju eliminaciju može između ostaloga zahvaliti i nevjerojatno lošoj večeri svog vratara Cedrica Carrassoa koji je među vratnice stao umjesto ozlijeđenog Fabiena Bartheza. U 69. minuti utakmice Carrassou je jedna lagana lopta Aleksandra Keržakova prošla kroz ruke i završila u mreži za vodstvo ruske momčadi od 1:0. Pet minuta kasnije gosti su vratili nadu izjednačenjem preko Déhua, no to je sve što su uspjeli napraviti do kraja utakmice. Večer koju će što prije pokušati zaboraviti Carrasso je dvije minute prije kraja "okrunio" i crvenim kartonom zbog prekršaja na Keržakovu.

Basel je bez previše problema uspio zadržati prednost od dva gola iz prve utakmice, odigravši neodlučeno 2:2 sa Strasbourgom u Francuskoj. Eduardo je bio dvostruki strijelac za švicarski klub, dok su pogotke za domaću momčad postigli Carlier i Kanté. U redovima Basela od prve su minute nastupili Boris Smiljanić i Mladen Petrić, dok je Ivan Ergić ušao u igru u drugom poluvremenu.