Split CO - Zadar: Amerikanci pokrenuli "žute"

Bernard Jurišić • srijeda, 12.04.2006.

Košarkaši Splita CO iznenadili su branitelja naslova Zadra i uvjerljivom pobjedom 104:89 najavili uzbudljiv nastavak sezone...

Američki tandem Millage - Woodward razdrmao je košarkaški Split, a pobjedom protiv Zadra začinjen je odličan ulazak u Ligu za prvaka. Aktualni prvaci Hrvatske odigrali su lošu utakmicu, vjerojatno podcijenivši domaću momčad, a to je potvrđivao i nikad manji broj zadarskih navijača na Gripama. Tek desetorica njih pokušavali su pjesmom probuditi svoje uspavane ljubimce.

Već u prvom poluvremenu vidjelo se da Zadrani nisu u pravom ritmu. Tek je Sesar bio napadački raspoložen (17 poena u prvom dijelu), dok su domaćini pucali iz svih oružja. Od raspoloženog američkog tandema, sve do centarskog tandema Kedžo - Špralja.

U treću četvrtinu Splićani su ušli s osam poena prednosti, a furioznom serijom od 10:0, prednost "žutih" popela se na 67:51 u 24. minuti. Sesar i donekle Patterson pokušavali su parirati, no sve manje uspješno.

Minutu prije kraja treće četvrtine, pri rezultatu 76:62, Zadrani gube loptu i rade nesportsku pogrešku, što Vidaković i Manović kažnjavaju i donose ogromnih 81:62, kasnije i 85:64. Splitska momčad potpuno je razbila favoriziranog gosta i zaslužila veliki pljesak s konačno dobro popunjenih tribina.

Lagano opuštanje Splita i žestoki presing Zadra malo je uzdrmao "žute" do sredine posljednje četvrtine, kad su gosti serijom 0:12 došli do 89:80. No, odlični Millage nije dozvolio da se Zadar više primakne, s pet uzastopnih poena osigurao je pobjedu Splita.

Pomalo nestvarno djeluje činjenica da je Split CO prvaku državu uspio ubaciti više od 100 poena, no pobjeda "žutih" potpuno je zaslužena. Posljednju minutu domaći igrači doživljavali su prave ovacije.

Posebnu "crticu" zaslužuje američki tandem koji je brzopotezno zaradio naklonost splitske publike, a Curtis Millage svojim je potezima nekoliko puta dignuo 1.500 gledatelja na noge.