Cibona - Svjetlost: "Cibosi" i dalje lutaju

Ivor Krapac • srijeda, 12.04.2006.

Nakon slabe posljednje četvrtine u prvom kolu protiv Borika, košarkaši Cibone nisu briljirali ni u drugom nastupu u A-1 Ligi za prvaka. "Cibosi" su večeras s teških 83:76 svladali brodsku Svjetlost, uz konačnu odluku tek u posljednjim minutama utakmice...

Gosti iz Slavonskog Broda su jako namučili favoriziranu momčad Dražena Anzulovića, a da su bili nešto precizniji iz slobodnih bacanja, koja su pucali slabih 16/29 - možda su večeras mogli izvući i više od časnog poraza. Bio je to jedan od onih dana kad je većina "cibosa" ispod uobičajene razine, tako da je domaćima trebalo dosta sreće da uzmu ono što se očekivalo.

Kroz cijelu utakmicu Cibona je igrala "toplo-hladno", s niz uspona i padova. U završnici prve četvrtine su serijom 7:0 odmakli do 21:14 i time prelomili startnu dionicu u svoju korist, no u drugoj četvrtini anulirali su sve što su dotad izgradili i na veliki odmor otišli u potpunom egalu, s 37:37 na semaforu.

Glavni adut "cibosa" u prvih 20 minuta bio je Lukša Andrić, koji je već do poluvremena skupio 10 poena i osam skokova, dok su goste u egalu zadržali Hrvoje Kovačević (11 poena) i Jure Lozančić (osam poena, pet skokova).

Početkom treće četvrtine Svjetlost je došla do svog prvog (i jedinog) današnjeg vodstva, tricom Darka Pezera za 40:39, no "cibosi" su u nastavku živnuli i serijom 11:1 usmjerili tu dionicu u svoju korist, odmaknuvši do 50:41. Nešto kasnije bilo je i 13 razlike (67:54), a završilo je s devet poena prednosti za domaće, 67:58 nakon 30 minuta igre.

Za momčad Cibonine kvalitete, to bi trebalo biti dovoljno za mirno privođenje utakmice kraju. No, i ovog puta ponovila se priča slična onoj iz prvog kola protiv Borika; "cibosi" su uz puno problema odradili posljednju četvrtinu, a ovog puta im je ta slabija zadnja dionica igre zamalo izbila pobjedu iz ruku.

Brođani su polako nagrizali Ciboninu prednost i tri i pol minute do kraja stigli do prijetećeg minimalnog zaostatka od 74:73, da bi u nastavku "cibosi" ipak sve riješili u svoju korist uz glavne uloge Marina Rozića i Levoura Warrena. Rozić je realizirao dva lijepa ulaza i polaganja, a Warren dodao tricu, pa jedno od dva slobodna bacanja - i završilo je s nešto lagodnijih sedam razlike iz kuta gledanja domaće momčadi. Iako je bilo daleko od lagodnog...

Dražen Anzulović je u obraćanju novinarima nakon susreta morao ponoviti kritike koje je iznio i nakon Borika: "Ne mogu čestitati svojoj momčadi na pobjedi, pristup nam je danas bio katastrofalan. Upozoravao sam da Brođani igraju moderno, brzo i agresivno, no evidentno je da neki igrači moje momčadi imaju drugačiji pristup u hrvatskoj ligi. Bez pravog angažmana ne može se dobiti nikoga, a ako se ne 'prešaltamo' i ne počnemo davati maksimum, gubit ćemo utakmice i od objektivno slabijih protivnika."

Anzulović je odbio mišljenje da igrači imaju alibi u kašnjenju plaća: "Ukoliko je netko nezadovoljan, ne mora doći na utakmicu i neće snositi apsolutno nikakve sankcije s moje strane. No, oni koji su na utakmici ne smiju se vući po parketu."

Edi Dželalija, trener Svjetlosti, požalio je što je njegova momčad popustila tik do cilja: "Odigrali smo dobro, ali ne dovoljno dobro za pobjedu nad momčadi iz drugog kruga Eurolige. Skočili su nam ukupno 40 puta, a promašili smo 13 slobodnih bacanja... Nedostajalo nam je malo snage da dobijemo, ili tip igrača kakvog Cibona ima u Warrenu."