Zagreb - Dubrovnik: Mravi iskusniji u završnici

Bruno Blumenschein • srijeda, 12.04.2006.

U 2. kolu hrvatskog prvenstva Zagreb je u neizvjesnoj završnici pobijedio Dubrovnik sa 83:78 i tako zabilježio prvu pobjedu, dok su gospari pali na omjer 0-2. Najbolji kod Zagreba je bio Gordan Zadravec sa 21 poenom, dok je Joško Garma ubacio 19 koševa...

Zagreb je došao do pobjede i to je jedino pozitivno za domaćine u svih 40 minuta, dok Dubrovnik nije iskoristio pruženu šansu u posljednjim minutama kada su «mravi» odigrali prilično ležerno. Presudio je iskusni Zadravec, koji je pogodio odlučujuće šuteve u trenucima kada je Dubrovnik stigao na dva koša zaostatka (74:72), manje od tri minute prije kraja.

Po tome bi se dalo da je cijela utakmica imala neizvjestan tijek, ali je istina takva da je Zagreb u prvom dijelu imao i 19 poena prednosti (46:27). Za taj period Zagrebove igre trener Radulović je sam rekao "kako su došli do velike prednosti igrajući svoju košarku, ali su onda počeli s nerezonskim šutevima".

Slika 1 od 2.

Tada Dubrovnik do odmora smanjuje na 46:34, a dobru igru nastavljaju i u drugom poluvremenu. Nikola Gaurina i Luka Žorić u dva napada uspjevaju postići koš i izboriti osobnu pogrešku Zagrebovih igrača, Ante Karač ubacuje tricu i na semaforu svijetli relativno neizvjesnih 53:45. Očekivao se odgovor domaćina, ali Dubrovnik nastavlja u dobrom ritmu i stiže do 55:51 u 25. minuti.

Najveću priliku za povratak u potpuni egal Dubrovnik ne koristi u 28. minuti kada promašuju čak tri potpuno otvorene trice u istom napadu kod zaostatka 54:57. Zagreb pokazuje zašto se isplati igranje u Goodyear ligi jer su iskustvo iskoristili za povratak na ugodniju razliku preko pogođene trice Nikole Garme i ubačaja Zadravca.

Posljednju četvrtinu su Dubrovčani "potrošili" na hvatanje prednosti mrava, najbliže su stigli kod spomenutih 74:72, a kod 77:74 su dopustili dva napadačka skoka Zagrebu, da bi 40 sekundi prije kraja ponovno došli na samo dva razlike 79:77, ali odmah Babić zabija polaganje i krade loptu 20 sekundi prije završetka što je praktički označilo kraj nadanja gospara.

Valja pohvaliti uporne goste, ali se u ovih 40 minuta pokazalo koliko znači stjecanje iskustva igranjem u Goodyear ligi. S druge strane, na Zagrebovoj igri se osjetilo neigranje Simona i Mišića, ali je kvalitetan posao odradio Ivica Marić. Gostujući trener Kunce je pokušao veliki broj lopti odigravati na Žorića, ali dubrovački centar nije koristio prilike u napadu.