Rumunji gledaju u pravcu Eindhovena, Butina izašao u 16. minuti

Filip Galić • srijeda, 15.02.2006.

Ovoj sezoni u UEFA Kupu kao da nije bilo dovoljno iznenađenja u prvom kolu, već su prve utakmice 3.kola potvrdile ono što je bilo vidljivo prošle godine - UEFA Kup je postao zanimljiviji nego ikada, a mali klubovi pokazuju da po rezultatima mogu konkurirati apsolutno svakome.

Slika 2 od 3.

Susret koji je nama najviše plijenio pažnje, bio je onaj između Club Bruggea i Rome. Roma je došla goropadna, sa devet uzastopnih pobjeda u talijanskoj ligi, dok je Brugge u velikoj borbi za prvo mjesto. Veoma rano su Belgijci bili šokirani izlaskom Butine. U 16. minuti ga je zamjenio Stijnen. Pravi razlog zamjene ostaje misterija. Kao i domaće i goste je dočekao hladan tuš deset minuta zatim, isključen je De Rossi. Pa ipak, pored svih mogućih zakona, Roma je povela. Panuccijev centaršut je u mrežu nes(p)retno skrenuo Vanaudenaerde. Club Brugge je u drugom djelu silovito napadao vrata Rome i isplatilo im se, u 61. Portillo feonmenalnim pogotkom sa 20 metara. No Roma se nije dala, Perotta je postigao pogodak nakon asistencije Mancinija 15 minuta prije kraja. Balaban i Ivan Leko su odigrali čitavu utakmicu.

Ono što je trebao biti derbi dana, pretvorio se u nevjerojatno dosadnu utakmicu između Boltona i Marseillea.Po nekoliko prilika sa svake strane nije bilo dovoljno da se odredi pobjednik. U prednosti, kakvoj-takvoj, su Francuzi. Udinese je zato uspio smlaviti Lens nevjerojatnom lakoćom. Di Nazale i Barreto sa dva gola su ovako ispuhali sve svoje frustracije koje su se nakuile recentnim neuspjesima u talijanskoj ligi i Ligi Prvaka gdje ih je izbacila Barcelona. Schalke je bio dovoljno snalažljiv da Espanyolovih 0:1 (Garcia) sa poluvremena preokrene u 2:1 preko Bordona i Ernsta. Nije prednost koja ulijeva povjerenje, ali je ipak prednost. Real Betis je izazvao prošlogodišnju senzaciju AZ ALkmaar i sa 2:0 ide u Nizozemsku na uzvrat.

Slika 3 od 4.

Vezane vijesti

Nakon ovih rezultata možemo se pitati: 'Čime hrane Rumunje?' Ne samo da su umalo sva tri kluba prezimila u Europi (Dinamo Bukurešt izbačen neviđenom sudačkom krađom), već su na teškim gostovanjima upisali sjajne pobjede. Rapid Bukurešt je do pobjede protiv anemične i loše Herthe došao golom Nebrua iz jedanaesterca nakon što je Madlung srušio Niculaea u kaznenom prostoru. Nebru nije imao problema sa realizacijom, a do kraja je Rumunje spašavao vratar Coman sa nekoliko predivnih intervencija. U Nizozemskoj, Steaua je pokazala da je sposobna dobiti svakoga. Heerenveen je poveo preko Brugginka, a onda je Steaua krenula. Dica, Goian i Paraschiv su ekspresno preokrenuli rezultat. Steaua sada ima veom impresivan učinak u Europi. Vallerenga su rezultatski izmlatili, Lensa dobili 4:0, Halmstads 3:0, u Genoi i Berlinu igrali 0:0. Bez primljena gola, koliko daleko oni mogu??

Slika 1 od 2.

Lille i Sevilla su osigurali pobjede sa po jednim golom razlike. Sevilla je u boljoj poziciji jer je isto učinila u Moskvi, dobivši Lokomotiv sa 1:0 golom Jordia. Lille je, pak, imao 3:0 do 88. minute protiv Šahtara. No golovi Feuverguea, Dernisa i Odemwingiea su kontrirali Brandao i Marica te tako doveli Šahtar u vrlo dobru poziciju. Srna je igrao cijelu utakmicu. Basel je golom Degena uvećao si izglede za plasman u osminu finala. Mladen Petrić je izašao u 69. minuti. Zenit St.Petersburg je golovima Arshavina i Kerzhakova uspio napraviti veiki posao u Trondheimu i odlazi na uzvrat sa 2:0, a Levski je postao druga momčad ove sezone koja je porazila Artmediu Petržalku na njihovu terenu. Gol je postigao Angelov.