Celtic počeo superiorno

Marin Vuković • subota, 29.07.2006.

Unatoč obeshrabrujuće lošem uvodu u sezonu i čak sedam poraza iz osam pripremnih utakmica, Celtic je u obranu naslova škotskog prvaka krenuo uvjerljivom pobjedom nad Kilmarnockom, a novi prvoligaš St. Mirren na najbolji način otvorio natjecanje u najvišem rangu škotskog nogometa...

Rezultati Celtica u pripremnom razdoblju zaista su djelovali zabrinjavajuće, porazi su se nizali jedan za drugim, a posljednjeg su ubilježili od praktički druge momčadi Manchester Uniteda. Čini se kako su pravu formu ipak tempirali dobro, budući da su danas bez više problema kući ispratili Kilmarnock s četiri pogotka u mreži.

Poljak Maciej Zurawski, jedan od trojice najboljih strijelaca Celtica prošle sezone otvorio je listu strijelaca u 25. minuti, a prednost domaćih udvostručio je Jiri Jarošik pred kraj prvog dijela. Petnaestak minuta prije kraja utakmice Shunsuke Nakamura je bio precizan iz slobodnog udarca i razriješio sve dvojbe oko pobjednika. Gosti su uspjeli postići utješni pogodak preko Stevea Naismitha tri minute prije kraja, no posljednju su riječ imali igrači Celtica, točnije Zurawski. Svojim drugim pogotkom na utakmici postavio je konačnih 4:1.

Vezane vijesti

Novi prvoligaš St. Mirren nije mogao imati bolju premijeru. Odnijeli su sva tri boda s gostovanja kod Invernessa C.T., a za to je najzaslužniji bio dvostruki strijelac John Sutton. Domaći su poveli početkom drugog poluvremena golom Craiga Darga, no Sutton pogocima u 55. i 75. minuti donosi tri boda gostima za sjajan početak sezone.

Gostujuću pobjedu istim je rezultatom zabilježio i Falkirk, slavivši protiv Dundee Uniteda. Domaći su također imali prednost od 1:0, no prokockali su je do kraja susreta. Prošlosezonski viceprvak Hearts imao je uspješan tjedan u kvalifikacijama za Ligu prvaka svladavši Široki Brijeg s visokih 3:0, a danas je pobjedom počeo i novo prvenstvo. Gostovanje kod Dunfermlinea, koji se prošle sezone jedva spasio ispadanja, odradili su pobjedom od, ponovno, 2:1.

Jedina današnja utakmica koja je završila bez pobjednika bila je ona između Hiberniana i Aberdeena. Podijelili su bodove odigravši 1:1, a oba gola pala su u prvom poluvremenu. Prvo je Crawford donio prednost gostima, a zatim je Shiels domaćima donio bod.

Škotski Premiership, 1. kolo, 29.07.2006:
Celtic - Kilmarnock 4:1, Inverness C.T. - St. Mirren 1:2, Dundee United - Falkirk 1:2, Dunfermline - Hearts 1:2, Hibernian - Aberdeen 1:1.