Prijateljska utakmica, 28.05.2006., Osijek, stadion Gradski vrt, gledatelja: 20.000
Suci: Željko Širić, Borovec, Šetka (svi Hrvatska)

Bernard Jurišić • nedjelja, 28.05.2006.

Branko Ivanković je obavio vrlo korisan posao za stožer hrvatske nogometna reprezentacije. Hrvatska i Iran odigrali su 2:2 u prijateljskoj utakmici u Osijeku, no utakmica je pokazala puno stvari na kojima Kranjčar i njegova momčad moraju raditi...

Sohrab Bakhtiarizadeh
46'
25
Mehrzad Madanchi
46'
15
Arash Borhani
60'
17
Javad Kazemian
77'
23
Masoud Shojaei
85'

Branko Ivanković

Snažan vjetar pratio je snažan pljusak u prvom dijelu utakmice u Osijeku, što je otežalo uvjete na travnjaku, no nije smanjilo žestoko navijanje s krcatih tribina Gradskog vrta.

Iranci su u prvom dijelu nekoliko puta vrlo lako prošli kroz zadnju liniju hrvatske momčadi, koja danas nije imala svoj dan. Prvi je priprijetio Karimi u 7. minuti, no nije dobro naciljao sa 16 metara. Uzvratio mu je na sličan način Babić dvije minute kasnije, s istim ishodom.

Slika 3 od 3.

U odnosu na Beč, naša momčad pokazala je puno lošiju i nepovezaniju igru, za što se tek djelomično može okriviti i težak teren. No, Darijo Srna odlučio je "vratiti dugove" iz osobno loše predstave na Prateru. On je bio naš najagilniji igrač, a desni bok ponovno je bio izvor većine naših opasnosti.

U 16. minuti Klasnić donosi loptu do Babića, ovaj kroz zadnji iranski red "podvaljuje" Prši, no naš najbolji napadač oklijeva i dopušta Rezaeiju da mu uđe u udarac.

Slika 4 od 4.

Srna u 20. minuti iz slobodnog udarca doslovce pogađa Tudora na 7 metara od vratiju, no od njega lopta odskače u ruke iranskog vratara Mirzapoura.

Prvu od dvije kardinalne pogreške naše obrane čini Tomas u 21. minuti. Hashemian donosi loptu u šesnaesterac, Nosrati prebacuje na drugu vratnicu, Tomas promašuje loptu i omogućava Karimiju da prihvati loptu i lako matira Pletikosu za 0:1.

Slika 5 od 6.

Jednu nesreću pratila je i druga. U toj akciji kapetan Niko Kovač ozlijedio je mišić i odmah napustio travnjak. Čini se da ozljeda nije ozbiljnije naravi, ali tražit će malo mirovanja.

Srna u 29. minuti gađa bliži kut iz slobodnog udarca, Mirzapour odbija u korner uz pomoć vratnice. Iz tog kornera lopta dolazi do usamljenog Klasnića na drugoj vratnici, no njegov udarac umjesto u mreži, završava na butini iranskog stopera Kaabija.

Izjednačenje ipak stiže u 31. minuti. Vranješ prolazi po desnoj strani i zavrće u sredini, Klasnić glavom loptu spušta prema Kranjčaru, ovaj spretno prebacuje do Prše, koji zakucava loptu u mrežu za 1:1.

Slika 2 od 2.

U 34. minuti nova neporeznost naše obrane. Karimi vara Vranješa i cilja suprotni kut s dvadesetak metara, lopta je fijuknula pored desne Pletikosine vratnice.

Koprodukciju Pršo - Klasnić ovog puta smo rjeđe viđali nego u Beču, no jedna takva suradnja izrodila je prigodu Klasniću u 38. minuti, no napadač Werdera slabo zahvaća loptu.

Slika 1 od 1.

U 42. minuti naša obrana opet gubi loptu na 25 metara od gola od aglinog Nekounama, Daei puca s ruba šesnaesterca preko gola. U posljednjoj minuti prvog dijela Klasnić ubacuje u sredinu, Kranjčar kasni na udarcu i u padu slabo zahvaća loptu.

Drugi dio otvara "osječka veza" Babić - Vranješ, potonji glavom puca pod gredu, Mirzapour vadi. Minutu kasnije Modrić lijepo upošljava Srnu na desnoj strani šesnaesterca, ovaj za trenutak ostaje sam i umjesto snažnog udarca, pokušava asistirati nekome u sredini.

Popravni je Srna dobio već minutu kasnije, ovog puta uputio je takvu bombetinu u vratara Irana, da je ovaj ostao ležati nekoliko minuta, uslijed teškog pada na leđa nakon obranjenog udarca.

U 62. minuti Olić šalje paralelu s gol-linijom, no Klasnić na drugoj vratnici malo kasni, a novi kiks obrane događa se u 67. minuti. Robert Kovač loše vraća loptu Pletikosi, Borhani uzima loptu, a Nekounam puca prema praznim vratima s dvadesetak metara, srećom neprecizno.

Svoju pogrešku dočekao je i Tokić, a ona je izrodila novo vodstvo gostiju. Nevjerojatno glupu loptu poslao je kroz sredinu, paralelno liniji šesnaesterca, Borhani ju je lako pokupio, ušao par koraka u šesnaesterac i lako prevario Pletikosu za 1:2.

Nakon toga, naši su u nekoliko pokušaja neuspješno tražili spas od uvijek neugodnog domaćeg poraza. Izjednačujući pogodak stigao je u posljednjoj minuti sudačke nadoknade.

Olić je ukrao jednu loptu iranskom vrataru, ovaj ga je dohvatio za nogu unutar šesnaesterca, a Željko Širić, koji se ovom utakmicom oprostio od sudačke karijere, bez razmišljanja pokazao je na bijelu točku.

Marko Babić uzeo je loptu i izjednačio na 2:2, što je na kraju i najrealniji rezultat. No, čak ni poraz od Irana ne bi bio toliko zabrinjavajući u ovoj fazi priprema, da ga nije popratila zaista loša i nesigurna igra obrambenog reda momčadi Zlatka Kranjčara.

Ovaj rezultat i protivnik zapravo su Hrvatskoj "sjeli" u pravo vrijeme. Iran je otkrio puno rupa u našoj momčadi, na stručnom stožeru je da ih što prije i što kvalitetnije popravi.