CSKA uspio nakon 35 godina

Bruno Blumenschein • nedjelja, 30.04.2006.

CSKA je u velikom finalu pobijedio Maccabi sa 73:69 i tako nakon 35 godina došao do titule europskog prvaka. Momčad iz Moskve je vodila tijekom veće dijela utakmica, a predvodio ih je MVP Final Foura, Theodoros Papaloukas s 18 poena...

Slika 2 od 2.

Nakon odlične utakmice pred više od 16 tisuća ljudi u praškoj Sazka Areni, CSKA je uspio svladati izraelski Maccabi sa 73:69 i doći do velikog slavlja. Ruska momčad je pokazala kako se "atomski napad" može zaustaviti ispod 70 poena, a u napadu su zbog više raspoloženih igrača laganije dolazili do koševa.

Sve je počelo kao u snu, ali onom izraelskom. Maceo Baston postiže prve poene sa crte slobodnih bacanja, Willie Solomon ubacuje tricu, a odmah potom krade loptu i polaže za velikih 7:0 Izraelaca, a igrači CSKA još nisu niti skinuli trenirke. Prve poene za buduće pobjednike ubacuje Matjaž Smodiš, a istom serijom od 7:0 CSKA vraća stvari na početak.

Već tada se vidjelo da Maccabi nije u svom ritmu. U napadu su se mučili, tek ponešto je ubacio Solomon. Anthony Parker je bio nevidljiv u prvoj četvrtini da bi sve to nadoknadio u drugoj kada je sam pokrenuo Maccabi. Ubacio je šut za kojeg je prostor sam kreirao, da bi potom ubacio tricu s istekom vremena za napad s devet metara iz pada. Pokazao je time zašto je upravo on MVP ovogodišnje sezone Eurolige.

Morao je i Papaloukas zaslužiti naslov MVP-a cijelog Final Foura, a počeo je već u 5. minuti kada mijenja Davida Vanterpoola, kasnije presudnog čovjeka susreta. Odigrao je odličnu obranu na Solomonu, a do poluvremena ubacuje osam poena i potvrđuje da je čovjek za velike utakmice. Nažalost, isto to nije uspio pokazati Nikola Vujčić, kojem je dosta problema u obrani stvarao Aleksej Savrašenko.

Slika 1 od 1.

Istinita je bila tvrdnja da kad Vujčić i Parker ne igraju, Maccabiju ide teško. I išlo je sve teže jer je CSKA dvije minute prije poluvremena imala deset poena prednosti putem serije od 13:0. Vujčić nije uspijevao pod košem, Baston je pokušavao na silu, a šut cijele momčadi u žutom je bio 8/22. Premalo za kvalitetu kao što je CSKA. Ettore Messina je zasigurno jedan od razloga zašto Maccabi nije mogao razviti svoju prepoznatljivu košarku.

Za obranu u ključnim trenucima je Messina odabrao zonu, a Maccabi nije imao protočnost lopte što se na odmoru vjerno dalo iščitati u statistici. Tek dvije asistencije i devet izgubljenih lopti je razlog za zaostatak od pet poena (30:35) nakon prvih dvadeset minuta. Znalo se da Maccabi ne može dugo tako loše igrati, ali početak drugog poluvremena je pokazao još bolji CSKA.

Otvaranje trećeg dijela je pripalo Davidu Vanterpoolu. Ubacio je devet poena svoje momčadi zaredom i doveo ih na 44:33, ali tada tek počinje pravo finale. Otvorila se trica Maccabija, a redom su pogađali Arnold, i Penney, a otvorilo se i Vuji s četiri poena zaredom, sve do 46:46, dvije minute prije kraja treće dionice. Savrašenko i Vanterpool su odgovor na pitanje zašto Maccabi tada nije i poveo.

Posljednjih deset minuta možemo nazvati i "okršajem trica" jer su do kraja obje momčadi ubacile osam šuteva iza linije 6,25, ali CSKA je imao veću mirnoću i koncentraciju. Otvorio je kanonadu Smodiš, pratio ga je Papaloukas i Moskovljani ponovno imaju osjetniju razliku (55:48) osam i pol minuta prije kraja. Uzvraća tandem Solomon-Parker serijom 7:0 za povratak u egal, a novom tricom Solomona Maccabi posljednji puta vodi u finalu sa 56:58.

Nije se dugo čekao na odgovor Rusa jer Langdon i Smodiš pogađaju za početak odlučujuće serije od 10:1, kojom CSKA odlazi na, pokazalo se nedostižnih, 66:59. U posljednje dvije minute Pini Gershon pokušava s presingom i brzim prekršajima, ali igrači CSKA ostaju koncentrirani iako su do tada gađali slobodna bacanja samo 6/13.

CSKA je potpuno zasluženo osvojila naslov prvaka Europe ponajviše jer su u obrani zaustavili povezanost unutarnje i vanjske linije Izraelaca, a u napadu su uspjeli kvalitetnim vanjskim šuterima pridružiti Savrašenka i Smodiša čime se Maccabi nije mogao koncentrirati samo na Langdona, Vanterpoola i Papaloukasa. Uz 18 poena Papaloukasa, presudilo je 16 poena Vanterpoola te 12 ubačaja i osam skokova Smodiša.

Maccabi nije uspio doći do treće uzastopne titule najboljeg u Europi, ali su pokazali da imaju snagu, pogotovo u polufinalu protiv Tau Ceramice, a danas je previše važnih igrača imalo loš dan da bi se pobijedila motivirana CSKA. Solomon je predvodio svoju momčad sa 20 koševa, a Vujčić je za 28 minuta ubacio četiri poena (1/6 šut), skupio pet skokova, dvije blokade i jednu asistenciju.