Cedevita - Zadar: Šuterska večer domaćina, Zadrani izvan ritma

Bruno Blumenschein • utorak, 02.05.2006.

U sedmoj utakmici prvenstva Cedevita je došla do najveće pobjede u povijesti kluba. Nakon nekoliko nes(p)retno izgubljenih utakmica u samoj završnici danas su ostali koncentrirani svih 40 minuta i pobijedili momčad Zadra sa 103:93...

"Ne mogu govoriti o igri u napadu nakon što postignemo 93 poena. To je utakmica koju mi moramo dobiti.". Ova izjava trenera Zadra Vladimira Vanjka najbolje govori kako je izgledao Zadar u večerašnjoj utakmici. Aktualni hrvatski prvak je dopustio domaćinu da ubaci 16 trica od 27 pokušaja, da ima deset skokova u napadu i da im na kraju krajeva postigne 103 poena.

Ne želimo veliku pobjedu Cedevite umanjiti na niti jedan način, ali je Zadar objektivno kvalitetnija i bolja momčad međutim, danas se pokazalo koliko znače volja i pristup utakmici. Kako je i sam trener Vanjak rekao: "Mene je danas prvi puta sram kako su izgledali moji igrači na terenu. Neki od njih su izgledali kao juniori.". Uvelike tome je pridonio i raspoložena četvorka Cedevite: Bariša Krasić (22 poena, 8/13 šut), Mario Dundović (20 poena, 4/4 trice), Nino Primorac (20 poena, 3/5 trice) te Cliff Hawkins (19 poena, 4/6 trice).

U svakoj četvrtini je jedan od spomenute četvorice povukao svoju momčad da ne stanu i da ne pokleknu pred Zadrom za kojeg je Josip Sesar zabio 21 poen, ali uz šut 6/15 i vidljivo nervozu tijekom cijelog susreta da bi na kraju morao izaći zbog petog prekrašaja u posljednjoj minuti susreta. Todor Gečevski je ubacio 15 poena i sedam skokova, ali se i Gec uklopio u sivilo momčadi.

Nevjerojatna je bila zadarska nemoć da riješe brojne mis-matcheve kada centar ostane na nižem igraču ili kada vanjski igrač ostane na centru Cedevite, a 15 izgubljenih lopti je plod čiste dekoncetracije i pristupa "lako ćemo". Cedevita je to znala iskoristiti od samog početka i vode s 12:10 nakon koša Dundovića. Zadar pravi mini-seriju 8:0 i činilo se tada kako će odvesti utakmicu na svoj "mlin", ali Cedevita nošena odličnim Hawkinsom i njegovih 11 poena završava prvu četvrtinu s 28:27.

U drugoj dionici Hawkinsovu odgovornost u napadu preuzima Krasić koji je tada ubacio devet poena , ali Zadar preko Sesara, Jakova Vladovića i Baraća ostaje u egalu. Na odmor se odlazi s 51:48, a iz svlačionice najraspoloženiji izlazi Dundović koji s osam poena i pomoć Zdravka Vučkovića odvodi Cedevitu na najvećih 74:63, čak 11 koševa prednosti. Najveća zabrinutost na licu trenera Rudolfa Juge dolazi nakon što Hawkins dobiva četvrtu osobnu pogrešku i odlazi na klupu, a Zadar radi seriju od 16:3.

Da nije bilo Krasićeve trice u zadnjoj sekundi trećeg dijela Zadrani bi imali veliku seriju, ali su tada bili u boljem ritmu. Međutim, budi se Nino Primorac i počinje vlastiti show. Igra 2-na-2, Krasića i Primorca postaje ubojito oružje i prava enigma za zadarsku obranu, a Primorac to iskorištava za 12 poena u zadnjih 10 minuta i donosi Cedeviti veliko slavlje pred ispunjenim gledalištem dvorane "Sutinska vrela". Zadar je pokušao prek dalekometnih šuteva Olivera i Sesara, ali bilo je prekasno.

Momčad Zadar mora skupiti glave jer situacija im ne ide u korist. Imaju tri poraza dok glavni konkurent za titulu, Cibona je još uvijek neporažena. Kvalitetu imaju, ali moraju poraditi na pristupu. S druge strane, Cedevita ima momčad koja može daleko i imaju kvalitetan pristup, ali im nedostaje iskustva kojeg skupljaju iz utakmice u utakmicu. S prikazanom igrom, četvrto mjesto se ne čini tako nerealnim.