Zagreb - Svjetlost Brod: Mravi na kraju bolji

Bruno Blumenschein • četvrtak, 04.05.2006.

Sedma utakmica u Ligi za prvaka Zagrebu je donijela treću pobjedu sa 96:84, a najzaslužniji za takav rasplet je trojac Zadravec-Tomić-Simon koji je ubacio dvije trećine koševa domaćina...

Gostovanje Brođana je trebalo biti tek uigravanje za momčad Zagreba jer su gosti došli bez njaboljeg igrača Hrvoja Kovačevića, a i kako kaže njihov trener Edi Dželalija, "mi smo svoj cilj ostvarili plasmanom u Ligu za prvaka". S druge strane je Zagreb kojeg ne zadovoljava ništa osim plasman u Goodyear ligu odnosno četvrta pozicija u hrvatskom prvenstvu.

Večerašnjom predstavom mogu biti zadovoljni tek gledatelji i brojni scouti koji su došli vidjeti prije svega Antu Tomića. Tomić se predstavio u odličnom svjetlu i nastavio niz dobrih igara. I protiv Svjetlosti je porešao granicu od 20 poena (ubacio 21 poen), dodao devet skokova, dvije blokade, dvije ukradene lopte i tri asistencije. Više od njega je jeidno postigao iskusni Gordan Zadravec (22 poena), a Kruno Simon je dodao 20 ubačaja. Nitko drugi kod mrava nije bio dvoznamenkast.

Gosti su se odlično držali cijelu utakmicu, a treba izdvojiti sam početak na kojem su poveli 13:20 s nevjerojatnim šutem za tricu od 6/6. Stipe Pivac i Krunoslav Rimac su postigli po 17 poena, a dobro je odigrao i organizator igre Igor Sumić ubacivši 11 poena i ubilježivši osam asistencija. S vanjskih pozicija je najviše prijetio Darko Pezer, koji je zabio dvije trice i završio na 12 poena.

Upravo tricom Pezera je Brod priprijetio na početku drugog poluvremena kada su došli na samo četiri poena zaostatka (62:58), a svima u dvorani se činilo da će Zagreb ponovno prokockati pristojnu prednost od 12 koševa s kraja prvog poluvremena. Novo odvajanje su donijeli Tomić i Nikola Garma tricom 25 sekundi prije kraja treće četvrtine za velikih 82:67.

Kada se mislilo da je sve odlučeno novo opuštanje kod domaćina dovodi do serije gostiju od 8:0 i približavanja na samo 82:77. U tim trenucima je povukao mladi Marko Raić, koji tada ubacuje svih svojih sedam poena. Simon ubacuje tricu u 36. minuti za prve poene Zagreba u posljednjoj četvrtini, a sve riješava Tomić ubačajem za 89:79 uz iznuđeni prekršaj gostiju.

Dobar otpor Brođana i dosta oscilacija u igri Zagreba je dovelo do neizvjesnosti sve do 37. minute, ali Zagreb je ipak kavlitetnija momčad s većim fondom igrača. U nedjelju u Trnsko dolazi Cibona, a gradski derbi je prilično nepredvidljiv sa Zagrebom koji ima kvalitetu, ali i dosta rupa u svojoj igri. Susret su s tribina odgledali suspendirani Joško Garma i Ozren Mišić kao i ozlijeđeni Dwayne Broyles.