Završen četverogodišnji plavi post

Tomislav Globan • srijeda, 26.07.2006.

Tri godine i deset mjeseci čekali su svi kojima je modro u srcu na gostujuću pobjedu Dinama u europskim kupovima. U svojoj 80. gostujućoj utakmici po europskim travnjacima Dinamo je danas u Panevežysu proslavio tek svoju 19. pobjedu...

Do današnjeg deklasiranja Ekranasa, Dinamo je posljednji put na europskim gostovanjima pobijedio 3. listopada 2002. u Györu protiv tadašnjeg mađarskog prvaka Zalaegerszega. Bila je to uzvratna utakmica 1. kola Kupa UEFA, a nakon sjajnih maksimirskih 6:0 u prvoj utakmici, demoralizirani Mađari ni u uzvratu nisu imali odgovora na odličnu igru Zagrepčana. U pobjedu od 3:1 po jedan gol su ugradili Mitu, Olić (11m) te Edin Mujčin.

Nakon utakmice u Györu, Dinamo je zaredao s čak devet gostovanja bez pobjede. Četiri puta plavi su remizirali, a pet puta izgubili, uglavnom tijesno. Neki od poraza bili su zbilja nesretni. Gostovanje u Londonu kod premierligaša Fulhama i prokockana pobjeda primljenim pogotcima u 89. i 90. minuti dugo će nam ostati u sjećanju. Ništa brže nećemo zaboraviti ni jedno od najsramotnijih euro-izdanja maksimirske momčadi - gostovanje u Novoj Gorici kod slabašnog Primorja. Poraz od 2:0 srećom nije imao ozbiljnijih posljedica po prolazak dalje zbog zalihe od 4:0 iz prve utakmice. Bilo je i gostovanja na kojima ni šest-sedam stopostotnih prigoda nije bilo dovoljno za pobjedu, poput onih u Budimpešti (MTK) i Borasu (Elfsborg).

Najduža Dinamova serija bez pobjede u gostima trajala je čak pet godina, odnosno 12 utakmica u razdoblju od 1966. do 1971. godine. Nadajmo se da je danas u Litvi započeta još jedna serija, serija pobjeda na euro-gostovanjima.