Ekranas - Dinamo: Rezultat bolji od igre

Marin Vuković • utorak, 25.07.2006.

Uoči utakmice trener Dinama Josip Kuže najavljivao je rješavanje svih dvojbi već u prvih 90 minuta dvoboja s litavskim Ekranasom. Shodno tome, očekivao se Dinamov pritisak od prve minute i utrka za ranim pogotkom koji bi uklonio nervozu i omogućio lakšu i lepršaviju igru.

Planirano se ubrzo i ostvarilo, jer je Dinamo već u sedmoj minuti načeo mrežu Ekranasa i došao do vodstva. Vratar i posljednji igrač obrane Ekranasa nisu se uspjeli dogovoriti oko jedne neugodne lopte na visini šesnaesterca, a njihovu dvojbu razriješio je Eduardo Da Silva proslijedivši je u mrežu pored zbunjenih domaćina.

Činilo se da će rani pogodak dati krila hrvatskom prvaku, no unatoč pogotku nervoza i nesigurnost nisu nestajali. Nije to bio Dinamo koji je deklasirao Rijeku prije nekoliko dana, mnogo je toga nedostajalo u prvih 45 minuta. Davor Vugrinec i Luka Modrić djelovali su uspavano i Dinamo zaista nije izgledao kao momčad koja cilja na Ligu prvaka.

Takav pristup Modrih domaći su ubrzo i kaznili izjednačujućim pogotkom. Igrala se 15. minuta kada je ispala Dinamova obrana, a ubačenu loptu s desne strane pod gredu Turinina gola smjestio je glavom Povilas Lukšys. Dotad vrlo rezerviranu domaću momčad pogodak je vratio u život, pa su djelovali opasnije i povezanije, no nisu uspijevali konkretnije ugroziti vrata Dinama.

Nedugo nakon izjednačujućeg pogotka Ekranasa gledatelji na stadionu, ali i pred malim ekranima po tko zna koji put su mogli svjedočiti primitivizmu naših tzv. navijača. Prvo je jedan pripadnik Bad Blue Boysa utrčao na travnjak, da bi zatim izbila tučnjava i naguravanje između hrvatskih "navijača" i snaga litavske policije i vojske koji su osiguravali ovaj susret. Scenarij toliko puta viđen na hrvatskim, ali i na europskim stadionima. U godini kada se Dinamo nada ulasku u Ligu prvaka, njegovi navijači čine gluposti koje bi ne samo Dinamo, već i hrvatski nogomet mogle skupo stajati.

Unatoč lošoj i negledljivoj igri Dinamo je na odmor ipak otišao s prednošću od jednoga gola. U 32. minuti Vugrinec je primio loptu na 20-ak metara od gostujućeg gola, uposlio na desnoj strani Marijana Buljata koji utrčava u šesnaesterac i snažnim udarcem u bliži kut donosi novu prednost hrvatskom prvaku. Vratar Ekranasa Skrupskis, čovjek pomalo rekreativnog stasa, mogao je znatno bolje reagirati.

Nema sumnje da je Josip Kuže u svlačionici imao što reći svojim igračima, a prvi rezultati "lekcije" mogli su se vidjeti već u početnim minutama nastavka. Dinamo je krenuo agilnije, agresivnije, lopta je unatoč vrlo teškom terenu počela brže mijenjati vlasnika i takva igra morala je ubrzo dati rezultata. Prvo je u 49. minuti Luka Modrić s ruba šesnaesterca efektnim udarcem zatresao gredu, a samo tri minute kasnije Dinamo je povećao svoju prednost.

Ponovno je asistent bio Davor Vugrinec, a ovaj put je uposlio Eduarda, danas najboljeg pojedinca na utakmici, koji je izbio sam pred vratara i plasirao loptu u suprotni kut za 3:1. Novi pogodak u potpunosti je obeshrabrio domaćine, koji do kraja susreta gotovo da nisu prešli sredinu terena, ali Dinamo se i dalje nije zadovoljavao rezultatom.

Nakon dvije asistencije konačnih 4:1 postavio je Davor Vugrinec u 69. minuti susreta, i to nakon najljepše Dinamove akcije na utakmici. Munjeviti kontranapad povukao je Etto, u završnici napada našla su se čak četvorica Dinamovih igrača, a Brazilac je izabrao najbolje postavljenog Vugrinca, koji sigurnim udarcem šalje loptu pod gredu Skrupskisa.

Na kraju, Dinamo je sasvim zasluženo pobijedio objektivno daleko slabiju i limitiranu momčad Ekranasa. Međutim, igra iz prvog poluvremena zasigurno ne ulijeva povjerenje i Josip Kuže morat će pronaći načina da se ovakvi slabi trenuci Dinamove igre što je moguće više prorijede. Igrom iz prvih 45 minuta današnjeg susreta Dinamo će teško izboriti zapaženiji rezultat u Europi ove sezone.

Bilo kako bilo, prvi je korak napravljen i neugodna serija loših rezultata hrvatskih momčadi u eurokupovima je završena. Mjesta za napredak svakako ima, te ostaje nada da će do trećeg pretkola mnogo toga biti popravljeno, a Dinamova forma podignuta na višu razinu.