ALBI derbi, Nürnbergu senzacija

Petar Plevnik • nedjelja, 17.12.2006.

14. kolo njemačkog prvenstva donijelo je derbi između ALBE i Ludwisburga Silvana Poropata, u kojem su nakon produžetaka slavili domaćini i pobjedom preuzeli vodstvo na ljestivici. Najveće iznenađenje dosadašnjeg dijela prvenstva dogodila se u Bonnu, gdje je Nürnberg došao do prve ovosezonske pobjede...

Središnji susret odigran je u Berlinu gdje su snage odmjerile domaća ALBA i do ovog kola prvoplasirani Ludwigsburg. U iznimno zanimljivoj utakmici nakon produžetka slavili su domaćini sa 99:90. ALBA je na odmor otišla sa šest poena prednosti (47:41), no Poropatova momčad bolje reagira u posljednje dvije četvrtine i uspijeva izboriti produžetak. U dodatnim minutama ipak se bolje snalazi domaćini i dolaze do pobjede kojom su, zbog bolje koš razlike, preuzeli prvo mjesto na ljestvici.

Domaćine su do pobjede predvodili Chris Owens sa double double učinkom od 18 poena (6/13) i 10 skokova te William Avery sa 20 poena (6/13) i četiri skoka. Kod gostiju najbolji Jerry Green sa 27 poena (8/19).

Za iznenađenje se pobrinuo Braunscweig, koji je na domaćem parketu sa 76:72 svladao Bamberg. Domaćini su nakon tri četvrtine imali visokih 63:42, tako da su gosti u posljednijh 10 minuta tek uspijeli ublažiti poraz. Domaćine su do pobjede sa po 17 poena predvodili Tory Walker, Vujadin Subotić i Milko Bjelica, dok kod gostiju double double Darrena Fenna, 14 poena (5/11) i 10 skokova.

Za senzaciju kola pobrinuo se Nürnberg, koji je u 13. pokušaju došao do prve ovosezonske pobjede i to na gostovanju kod četvrtoplasiranog Bonna. Gosti su kontrolirali cijeli susret i na kraju posve zasluženo došli do prvog ovosezonskog slavlja, ponajviše zahvaljujući 21 poenu (5/8) Gioulekasa. Kod blijedih domaćina vrijedi izdvojiti 21 poen (8/16) Jasona Gardnera.

Nakon smjene trenera u pretpošlom kolu, Giessen je ubilježio i drugu uzastopnu pobjedu. Na domaćem parketu sa 80:74 svladan je Oldenburg. Iako su gosti na odmor otišli sa pet poena viška (31:36), domaćini u posljednje dvije četvrtine rade preokret i dolaze do treće prvenstvene pobjede. Najraspoloženiji u domaćim redovima Obie Trotter sa 16 poena (6/11), šest skokova i sedam dodavanja, dok kod gostiju 18 poena (6/11) Dorona Perkinsa.

Iako je Tübingen do ovog kola imao učinak 6-0 na domaćem terenu, u subotu je bodove iz Tübingena odnio Trier. Od prve minute gosti su preuzeli vodstvo koje nisu ispuštali do kraja susreta, što je rezultiralo s konačnih 69:63. Najbolji u redovima gostiju Tommy Adams te Brandon Gay sa po 16 poena, dok kod domaćina double double Matta Kiefera, 13 poena (4/10) i 10 skokova.

Leverkusen je nastavio sa serijom loših igara, doživjevši i šesti uzastopni poraz. Ovaj puta uspiješniji su bili gosti iz Paderborna, koji su slavili sa 90:87. Goste su do pobjede predvodili Gipson sa 27 poena (8/15), četiri skoka i četiri asistencije te Timothy James Black sa 21 poenom (7/11) i osam asistenacija. Kod domaćina 25 poena (10/15) Derricka Allena te 20 (7/12) Woudstre.

Za najuvjerljiviju pobjedu kola pobrinuo se Bremerhaven, na domaćem parketu svladavši UIm sa 92:65. Najbolji strijelac domaćina Nick Jacobson sa 21 poenom (8/11), dok je dvostruko dvostruki učinak ostvario Charles Judson Wallace sa 12 poena (4/12) i 10 skokova. Kod gostiju 13 poena Jeffa Gibbsa.

Iznenađenja nije bilo u susretu Karlsruhea i Kölna. Aktualni prvaci slavili su na gostovanju sa 82:69. Najbolji u redovima gostiju Marcin Gortat sa 18 poena (8/11) i sedam skokova, dok kod domaćina isti broj poena (8/13) nekadašnjeg igrača Zrinjevca, Ryana Bonda.

Uvjerljiv je bio i Artland, koji je na domaćem parketu sa visokih 80:55 svladao Frankfurt Skylinerse. Čak 11 domaćih igrača upisalo se u strijelce, a najraspoloženiji je bio Chad Prewitt sa 12 poena (4/7) i četiri asistencije. Kod gostiju po 14 poena Georgea Reesea i Rudya Mbembe.