Lyonu soli na rep

Maja Giljanović • subota, 30.09.2006.

U prvom susretu osmog kola francuskog prvenstva Lyon je u gostima došao do pobjede protiv Sochauxa. Pobjedu Lyonu donio je Sylvaine Wiltord pogotkom u 78. minuti. U osam kola Lyon ima sedam pobjeda i remi što pokazuje dominaciju i ove sezone u francuskom nogometu.

Višestruki uzastopni francuski prvak definitivno ostavlja dojam nepobjedive momčadi. Unatoč lošoj predstavi na gostovanju kod Sochauxa, nova su tri boda ubilježena tako da lavovi Marseilleu sada bježe već velikih šest bodova i čine veliki pritisak uoči njihova sutrašnjeg dvoboja s Toulouseom. Po vrlo teškim uvjetima, jakom pljusku i razrovanom travnjaku, domaćin je bio bolji protivnik, prijeti u 17. i 19. Leroy te u 44. Ziani, a jedinu kakvu-takvu opasnost po gol Sochauxa stvara Juninho iz povremenih slobodnih udaraca. U nastavku nezadovoljni Houllier mijenja momčad (ulazi rastrčani Fred) te Lyon djeluje opasnije, a u 77. minuti Wiltord koristi pogrešku Tošića i udarcem s 20m dovodi prvaka u vodstvo. U 86. Juninhov sjajan šut brani Richert, no i gol Wiltorda je sasvim dovoljan za 3 (nezaslužena) boda.

Viceprvak Bordeaux je, pak, nakon domaćeg posrtanja u Ligi prvaka od PSV-a tražio iskupljenje na gostovanju kod Valenciennesa. Međutim, nije ga našao. U vrlo dobroj predstavi, prvo je poluvrijeme pripalo gostu: prijete Darcheville, dvaput Dalmat, Chamakh, no rezultat se ne mijenja, a u nastavku se budi i domaća ekipa: u 58. Roudet pogađa stativu, potom u 61. Rame čuva mrežu Bordeauxa netaknutom, ali u 70. napokon pogodak. Prekrasan udarac glavom Chellea dovodi domaćina u vodstvo. U 80. Savidan propušta podebljati rezultat, zatim je neprecizan i Flachet. Bordeaux umalo koristi pruženu priliku, no Perea u 86. promašuje izglednu šansu, a konačan rezultat fiksira u sudačkoj nadoknadi Bourgeois.

Vezane vijesti

Treći je francuski predstavnik u Ligi prvaka, Lille, nakon ohrabrujućeg boda protiv Milana tražio pobjedu nakon dva uzastopna prvenstvena poraza. Protivnik je bila slabašna momčad Nice koja se, međutim, umalo pokazala pretvrdim orahom te je uz puno muke svladana s minimalnih 1:0. U vrlo zatvorenoj utakmici, praktički bez šansi ijedne momčadi, gol vrijedan tri boda i skoka na treće mjesto poretka postigao je u 68. minuti Fauvergue.

Monaco Jerka Leke kojeg, doduše, nije bilo ni na klupi momčadi iz Kneževine, je nakon tri uzastopna poraza konačno upisao pobjedu. S užasne, pretposljednje pozicije krenuli su odlučni po trijumf te je Bjelokoščanin Yaya Toure već u 10. minuti fenomenalnom individualnom akcijom doveo domaćina u vodstvo. Izjednačenje donosi glupost Mousoreaua koji igra rukom te opravdano dosuđeni jedanaesterac u 1:1 pretvara Romaric. Unatoč primljenom golu, igrači Monaca ne gube prisebnost već se nižu dobre prigode: 38. Toure, 53. Menez, 57. Bolivar, 65. ponovno Toure da bi u 82. minuti konačno pobjedu momčadi trenera Bolonija stigla zahvaljujući akciji dviju zamjena, naime, na dodavanje Gakpea, Menez postiže pogodak vrijedan premijerna sva tri boda.

Dvije momčadi iz donjeg dijela tablice, Sedan i Rennes su po vrlo teškim vremenskim uvjetima odigrale susret u kojem je domaćin također upisao svoju prvu prvenstvenu pobjedu. Iako je gostujuća ekipa bila kudikamo opasnija i prijetila preko Utake, Monterrubija te Moreire, Sedan je pobjedonosni gol postigao nakon što je Noro lukavo izborio kazneni udarac kojeg je sam i realizirao u 40. minuti.

Jedinu utakmicu bez golova odgledali su navijači Lorienta i Troyesa. Unatoč angažiranijoj predstavi domaće momčadi te prigodama Marleta, Gignaca i Le Pena, sedamnaestoplasirani je gost odnio bod sa Le Moustoirea.

Preostale četiri utakmice igraju sutra klubovi angažirani ovoga četvrtka u Kupu UEFA: Marseille - Toulouse, Nancy - Lens, Auxerre - Nantes te Saint-Etienne - Paris-SG.

Rezultati, 8. kolo:
Sochaux - Lyon 0:1, Valenciennes - Bordeaux 2:0, Lille - Nice 1:0, Monaco - Le Mans 2:1, Sedan - Rennes 1:0, Lorient - Troyes 0:0