Kvalifikacije za EP 2008., 11.10.2006., Zagreb, stadion Maksimir, gledatelja: 33.000
2:0(0:0) Engleska
Engleska

Hrvatska - Engleska: Slađe od šećera, vrjednije od zlata

Bernard Jurišić • srijeda, 11.10.2006.

Hrvatska nogometna utvrda i dalje je neosvojiva! Hrvatska nogometna reprezentacija nadigrala je i pobijedila Englesku s 2:0, ostvarivši pobjedu slađu od šećera i vrjedniju od zlata. Nakon tri utakmice i dva ogleda s najvećim konkurentima, naša reprezentacija je na čelu ljestvice bez primljenog pogotka...

Kieran Richardson
72'
17
Jermain Defoe
72'
16
Shaun Wright-Phillips
72'
Steve McClaren

Još jedna velika pobjeda upisana je u ljetopis hrvatske nogometne reprezentacije. U hrvatskoj nogometnoj utvrdi pali su i bahati Englezi, koji će, koliko god im to bilo teško, ipak morati priznati da su trenutno lošija momčad od Hrvatske. Upravo to je prevagnulo danas, veliki hrvatski motiv, zajedništvo i sjajan momčadski duh momčadi Slavena Bilića.

Slika 1 od 2.

Hrvatska utakmicu otvara agresivno, a prvi prijeti kasniji junak utakmice Eduardo da Silva, na dodavanje Ćorluke u 7. minuti. Da Silvin udarac brani gostujući vratar Robinson.

Englezi uzvraćaju s dvije prigode u 15. minuti. Najprije Cole ubacuje s lijeve strane, a Crouch za malo kasni u sredini, da bi u nastavku akcije NevilleŠimuniću, proslijedio Rooneyu, čiji ubačaj Pletikosa "sječe" u petercu. U 24. minuti Rooney i Lampard odigravaju brzi napad, no veznjak Chelsea loše puca.

Slika 4 od 5.

U 27. minuti Rapaić povlači kontru i ubacuje preciznu loptu na Kranjčara koji ostaje sam za trenutak i puca u padu, no Robinson sjajno reagira. Minutu kasnije i Rapaićev udarac iz slobodnog udarca engleski vratar lako kroti.

Rapaić u 31. minuti probija desni bok i ulazi sve do gol-aut linije, vraća povratnu loptu koju Petrić promašuje, a udarac Kranjčara završava u bloku Engleza. U nastavku akcije Kranjčar opet dobiva loptu na 20 metara, oslobađa si prostor za udarac i dobro puca, Robinson je opet na mjestu. U tim trenucima teško je bilo predvidjeti da će dotadašnji engleski junak na kraju postati tragičar.

Slika 2 od 3.

Drugo poluvrijeme otvara udarac Petrića, koji nakon kornera Kranjčara puca u bliži kut, Robinson opet stiže.

Najbolju prigodu na utakmici Englezi propuštaju u 54. minuti. Carrick spušta loptu Rooneyu, koji kreće sam prema Pletikosi i puca snažno - preko gola.

Slika 3 od 4.

Sve prije i nakon toga bila je - hrvatska rapsodija. Rapsodija čiju je najljepšu notu ispisao Eduardo da Silva u 60. minuti. Niko Kovač ubacio je loptu s lijevog boka, Da Silva u sredini, u padu zahvaća loptu glavom i loba engleskog vratara za 1:0. Maksimirski stadion doživio je ekstazu, a dodatni plus je činjenica da su Englezi savladani iz njihovog najjačeg oružja.

Devet minuta kasnije, nova erupcija oduševljenja. Gary Neville vraća jednu mirnu loptu svom vrataru, ovaj je gotovo "ladićevski" promašuje i ona odsjeda u mreži za 2:0.

Slika 5 od 6.

Englezi su razbijeni. Njihov izbornik povlači očajnički potez i mijenja tri igrača odjednom, no ništa ne pomaže. Hrvatska je mogla i uvjerljivije slaviti.

Kranjčar i Petrić slažu Modriću prigodu za udarac, Robinson se vraća sjajnim obranama. U 84. minuti Petrić ubacuje iz kornera, Šimunić na drugoj vratnici puca glavom, malo preko grede.

Slika 6 od 7.

Posljednje minute protekle su u stihijskim napadima Engleza, koji nisu rezultirali smanjenjem poraza. U 85. minuti Kranjčar gubi loptu na centru, Carrick brzo prosljeđuje loptu do Defoea, ispred kojeg Robert Kovač odbija u posljednji trenutak. Rooney pokušava s 25 metara u posljednjim trenucima, no Pletikosa lako brani njegov udarac.

Hrvatska je tako ubilježila novu veliku pobjedu, koja je odlično "sjela" svima. Osim možda engleskim novinarima, koji će ubuduće s puno više poštovanja morati pisati o reprezentaicji koja se poigrala s njihovim ponosom.