Union Olimpija - Cibona: Psići se osramotili u Ljubljani

Bruno Blumenschein • nedjelja, 21.01.2007.

Bez želje, volje i htjenja tijekom većeg dijela susreta, košarkaši Cibone su u Ljubljani upisali četvrti poraz sezone u NLB ligi, a Union Olimpija je pokazala kako uz sve probleme ima kvalitete u svom sastavu...

Jedno je izgubiti susret, kao što se dogodilo u Tel Avivu, kada protivnik ima klasu više i znanje, ali drugo je pristupiti utakmici s razmišljanjem "lako ćemo" i onda biti posramljen u 40 minuta protiv Union Olimpije za koju je najbolju utakmicu sezone odigrao Hasan Rizvić.

Gdje je nestao profesionalizam?

Union Olimpija ima problema, Union Olimpiji odlaze glavni igrači. Prvo poluvrijeme u Ljubljani između upravo te Olimpije i Cibone je pokazalo kako su igrači Dražena Anzulovića previše takvih naslova pročitali u posljednje vrijeme. Na parketu Tivolija su vukovi u prvih 20 minuta pokazali sve osim košarkaškog znanja i profesionalnog pristupa utakmici.

Slika 2 od 2.

Sve počinje od obrane, to je teza na kojoj Cibona počiva, a u 20 minuta protiv Olimpije je Teemu Rannikko gađao 4/5 trice, Hasan Rizvić je dodao tri skoka u napadu za deset poena. Očito je Zula bez ikakvog učinka trošio glasnice na minutama odmora pokušavajući objasniti svojim igračima gdje griješe i probuditi u njima želju jer je iz minute u minutu bivalo sve gore.

U napadu su pak Bariša Krasić i Davor Kus pokušavali sami, a najčešće su se našli na parketu uz upisane pluseve u rubrici izgubljenih lopti. Sve navedeno je dovelo do 19:10 vodstva Olimpije u 8. minuti, kada su Dormen Lorbek i Rannikko povukli seriju 10:0, da bi na početku druge dionice Cibona uspjela doći na 24:28, ali i ponovno pasti.

Brzopleto su Zagrepčani ušli u probleme s osobnim pogreškama što su domaći košarkaši iskoristili za "besplatne" poene s crte za slobodna bacanja, dok su u obrani trebali samo čekati na nerezonski šut protivnika ili izgubljenu loptu. Šest od deset igrača iz momčad Olimpije se već na poluvremenu upisalo u strijelce, dok je kod Cibone Marko Bulić debitirao počevši utakmicu u petorci i ubacivši osam poena za prvih 13 minuta, za konačnih 51:36 na odmoru.

Vratila se agresivnost, ali obrambeni skok ne

Prvi napad domaćina je već pokazao kakav je govor trener Anzulović imao u svlačionici. Svi igrači Cibone iz petorke su bili "za vratom" svog igraču, ali se tada kao problem pokazao obrambeni skok. Promašeni šutevi Olimpijinih igrača, zahvaljujući kvalitetnijoj obrani su završavali ponovno u rukama zmajčeka, a čak i kada se Cibona spustila ispod deset poena zaostatka (67:58 u 29. minuti), domaći igrači su pronašli put za ponovno odvajanje na 15 poena razlike.

Dodatan problem su bile brojne osobne tako da su Brent Wright i Chris Warren morali izaći zbog četiri osobne pogreške, a Andrić se priključio tom dvojcu na kraju treće četvrtine. Nije prošao niti pokušaj zonske obrane, a jedina pozitivna strana Cibonine igre su bila slobodna bacanja.

Slika 1 od 1.

Posljednjih deset minuta je došlo kao nadanje u mogući preokret, ali objektivno, ne bi bilo niti sportski fair da je Cibona uspjela preokrenuti susret. Kada je Anzulović povukao Davora Kusa na klupu u 33. minuti, bilo je većini jasno kako se i klupa Cibone okrenula susretu s Joventutom.

Međutim, kako nesreća ne dolazi sama potvrdila je i ozljeda Andrewa Wisniewskog, koji je u 33. minuti napustio igru s bolnim izrazom lica nakon što se u jednom kontra napadu sudario s Rannikkom pri čemu je stradalo desno koljeno američkog razigravača. Olimpija je imala 20 koševa prednosti već u 37. minuti (86:66), a susret su završili sa 11 napadačkih skokova, dok su gosti sveukupno imali 19 skokova.

Ne treba niti komentirati kako Cibona s ovakvom igrom protiv Joventuta u srijedu, 24. veljače, nema nikakve šanse, ali teško je vjerovati kako jedna euroligaška momčad može dva puta zaredom odigrati ovakvih 40 minuta. Čak pet igrača Olimpije je završilo susret kao dvoznamenkasti strijelci, među kojima je najviše zabio Rannikko (23 poena), a pratio ga je Rizvić sa 16 koševa. Kod Cibone su dvoznamenkasti strijelci bili tek Kus sa 20 koševa (13/13 slobodna bacanja) i Warren sa 11 poena.