Lončar nemoćan kod Miljkovića

Bruno Blumenschein, Dalibor Kraljik • srijeda, 31.01.2007.

Odigrane su utakmice četvrtoga kola drugoga kruga Fiba Eurokupa u kojima Azovmaš i dalje ne zna za poraz, Maroussi još uvijek ne zna za pobjedu, dok Estudiantes više nije u klubu neporaženih momčadi…

Skupina I

Šiauliai je danas dobio priliku na svojem parketu uzvratiti Liegu za poraz iz prvoga kola (104:97) i tako ujedno i upisati prve bodove u drugome krugu Fiba Eurokupa. Igrom u prvoj četvrtini utakmice Litavci nisu pokazali odlučnost da će to i učiniti gubeći nakon deset minuta igre sa četiri poena razlike (25:21).

Do kraja druge četvrtine Šiauliai ipak smanjuje rezultat i na poluvremenu se približava na tri poena zaostatka (42:45). Logikom "zrno po zrno" domaćin treću četvrtinu opet dobiva s jednim poenom razlike (18:17), što su samo dva postignuta poena manje od belgijske momčadi (60:62). Tek je u posljednjoj četvrtini Šiauliai dobrom igrom učinio preokret za 27:20, odnosno 87:82 na kraju utakmice.

Pobjedi je domaće ekipe dao najveći doprinos Arvydas Cepulis s 30 postignuta poena (9/15) i sedam skokova, dok je Karim Souchu postigao 23 poena (9/16) za Liege.

Estudiantes više nije u klubu nedodirljivih momčadi drugoga kruga. Večerašnjom utakmicom na Cipru kod momčadi AEL-a ubilježio je prvi poraz u drugome kruga Fiba Eurokupa. Bila je to jedna pomalo čudna utakmica puna preokreta. Domaćini su minimalnom prednošću bili bolji u prvoj četvrtini utakmice (13:12), da bi u slijedećih deset minuta izgubili sa čak deset poena razlike (26:16).

Međutim, AEL se ne predaje i u prvome dijelu nastavka igre dostiže Estudiantes koji na kraju treće četvrtine ima samo minimalno vodstvo (45:44). Posljednja je četvrtina pripala AEL-u rezultatom 15:14, što je bilo dovoljno samo za izjednačenje i produžetak. Bilo je malo postignutih poena u produžetku, ali ipak jedan više na strani ciparske momčadi (4:3) dovoljan za pobjedu 63:62.

Najbolji su kod AEL-a bili Michael King sa 16 poena (4/10) i pet skokova, te Milutin Aleksić s 15 poena (samo dva poena iz igre i čak 13 s linije slobodnih bacanja) i četiri skoka. Kod Estudiantesa, Sergio Sanchez Cardenas i Hernan Emilio Jasen po 12 poena.

Fiba Eurokup, Skupina I, četvrto kolo, rezultati: Šiauliai - Liege 87:82, AEL - Estudiantes 63:62 pp.

Fiba Eurokup, Skupina I, poredak: 1. Club Estudiantes 3 - 1, 2. AEL Lemesos 3 - 1, 3. Liege Basket 1 - 3, 4. BC Šiauliai 1 - 3.

Skupina J

Azovmaš je i dalje nepobjediv u drugome krugu natjecanja. Danas je stradao Maroussi; po drugi puta (83:72 u prvome kolu). No, ipak to nije bila laka pobjeda za Ukrajince jer je cijela utakmica bila izjednačena te smo pobjednika dobili tek u produžetku. Prva četvrtina bila je neriješena (16:16), da bi do kraja druge Azovmaš otišao na četiri poena razlike (37:33).

U nastavku utakmice gosti smanjuju razliku (50:48), da bi u zadnjih deset minuta došli do izjednačenja (61:61). Međutim, Maroussi nije imao snage za konačni preokret; 17:11 u produžetku za Azovmaš i konačnih 78:72. Azovmaš ostaje neporažena momčad Skupine J, a Maroussi bez i jedne pobjede u drugome krugu natjecanja.

Khalid El-Amin je ubacio 20 poena (5/10) za ukrajinsku momčad, dok su za Grke Renaldas Seibutis i Danya Abrams postigli po 17 poena. Slaven Rimac je odigrao 27 minuta za pobjedničku momčad, postigavši devet poena (3/5) i dva skoka.

Riga je uzvratila Dinamu MR za težak poraz (91:68) iz prvoga kola. Bila je to teška utakmica za obje momčadi. Riga je izgubila prvu četvrtinu (18:15), izgubila je i drugu (16:13), tako da je na poluvremenu imala zaostatak od šest poena razlike (28:34). Da to za Letonce nije nedostižna razlika pokazali su već u slijedećoj četvrtini (16:12), smanjivši rezultat na 44:46.

Boljom igrom u posljednjoj četvrtini (24:17) okreću rezultat i dolaze do zaslužene pobjede (68:63). Curtis Millage je postigao 23 poena (9/17) za Rigu, dok je za Dinamo MR Roderick Blakney ubacio 16 poena (5/16).

Fiba Eurokup, Skupina J, četvrto kolo, rezultati: Azovmaš - Maroussi 78:72 pp., Riga - Dinamo MR 68:63.

Fiba Eurokup, Skupina J, poredak: 1. Azovmaš Mariupol 4 - 0, 2. Dinamo Moskva Region 2 - 2, 3. ASK Riga 2 - 2, 4. Maroussi Atena 0 - 4.

Skupina K

Panionios je na svojem parketu ugostio momčad Lokomotiva iz Rostova. Utakmica prvoga kola pripala je Grcima (62:60), tako da je sada Lokomotiv imao priliku za uzvrat. Međutim, jedino što su uspjeli učiniti bilo je "preoteti" Panioniosu prvu četvrtinu (20:16). U drugoj četvrtini uspjeli su postići samo devet poena (9:20) te su na kraju prvoga poluvremenu bili „u minusu“ za sedam poena (36:29). Gosti nisu bili mnogo uspješniji niti u trećoj (13:19), a niti u posljednjoj četvrtini (15:20), čemu je krajnji ishod poraz od 18 poena razlike (75:57).

Kod Panioniosa najefikasniji Kennedy Winston s 18 poena (7/16), a kod Lokomotiva Omar Shariff Sneed s 20 poena (8/14) i 11 skokova. Damir Miljković je odigrao 20 minuta za Panionios, postigavši devet poena (3/6), četiri skoka i tri asistencije, dok je Krešimir Lončar odigrao 26 minuta za Lokomotiv s učinkom od osam poena (3/7) i tri skoka.

Türk Telekom je svojem domaćinu Charleroi prepustio samo jednu četvrtinu, iako je utakmica bila prilično izjednačena. Charleroi je poveo rezultatom 27:23, ali Turci do poluvremena smanjuju na 45:42. U trećoj se trećini gosti opasno približuju na minimalan zaostatak (59:58), da bi u posljednjih deset minuta igre u potpunosti slomili otpor domaće momčadi i preokrenuli rezultat u svoju korist (77:73).

Najbolji je pojedinac belgijske momčadi bio 32-godišnji Amerikanac Corey Lavelle Brewer s 20 poena (8/12) i šest asistencija, dok se kod turske momčadi najviše istaknuo Amerikanac Erwin Dudley s 23 poena (6/15) i šest skokova. Igor Miličić je odigrao 20 minuta za Türk s učinkom od šest poena (2/2 za tricu) i dvije asistencije.

Fiba Eurokup, Skupina K, četvrto kolo, rezultati: Panionios - Lokomotiv Rostov 75:57, Charleroi - Türk Telekom 73:77.

Fiba Eurokup, Skupina K, poredak: 1. Türk Telekom 3 - 1, 2. Panionios Atena 2 - 2, 3. Lokomotiv Rostov 2 - 2, 4. Spirou Charleroi 1 - 3.

Skupina L

U jedinoj večerašnjoj utakmici Skupine L, francuski je Dijon ugostio talijanski Virtus. Niti u drugome pokušaju ovogodišnjega Fiba Eurokupa Dijon nije uspio svladati ovu talijansku momčad. Istina, uspio je tu učiniti u prvoj četvrtini utakmice (19:16), ali mu do kraja utakmice to više nije pošlo za rukom. Virtus u drugoj četvrtini rezultatom 27:22 okreće rezultat (43:41) koji do kraja treće četvrtine dodatno povećava na osam poena razlike (67:59), da bi do kraja utakmice udvostručio razliku i pobijedio rezultatom 94:78.

Dijon je imao dva raspoložena pojedinca u 18-godišnjem Abdoulayeu Mbayeu i Gruzijcu Vakhtangu Natsvlishviliju koji su postigli po 19 poena, dok je za Virtus Kristoffer Lang ubacio 25 poena (12/15) i k tome dodao još i devet skokova.

Fiba Eurokup, Skupina L, četvrto kolo, rezultati: Dijon - Virtus 78:94, Kalev - Girona (31. 1.)

Fiba Eurokup, Skupina L, poredak: 1. Virtus 3 - 1, 2. Akasvayu Girona 3 - 0 (-1), 3. JDA Dijon Basket 1 - 3, 4. BC Kalev 0 - 3 (-1)